Öğrenciler için vergisiz telefon ve internet desteği bitti mi?

Öğrenciler için vergisiz akıllı telefon ve ücretsizi internet kampanyası bitti mi? İşte konuyla ilgili detaylar…

Öğrenciler için vergisiz telefon ve internet desteği bitti mi?

Geçtiğimiz Eylül ayında öğrenciler için vergisizi akıllı telefon ve internet desteği kampanyası başlamıştı. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı kapsamında başlatılan destek kampanyası ile birlikte 26 yaşını geçmemiş ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine vergisiz cihaz desteği veriliyor. Peki öğrenciler için vergisiz telefon ve ücretsiz internet kampanyası bitti mi? İşte detaylar…

Vergisiz telefon ve internet kampanyası bitti mi? Başvurular nereden sorgulanıyor?

2023 yılı Eylül ayında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, öğrenciler için Genç Teknoloji Destek hamlesini duyurmuştu. Bu proje kapsamında öğrencilere, 12 ay boyunca aylık 10GB internet desteği verileceği müjdesini paylaşmıştı.

Başvurular için gerekli şartları sağlayan öğrencilere 12 ay boyunca geçerli aylık 10 GB internet desteği sağlandı. Ancak internet desteği başvuruları bitti. Geçerli tarihe kadar başvurusunu yapmış olan ve uygun şartları taşıyan öğrencilere 1 Şubat 2024 tarihinde kendi GSM operatörlerinden destek paketinin başladığına dair bir SMS ulaştı.

Vergisiz telefon başvuruları devam ediyor mu? Vergisiz telefon başvurusu nasıl yapılır?

İnternet desteği başvuruları bitti. Ancak vergisiz telefon ve bilgisayar almak isteyen öğrenciler için başvuru süreci hala devam ediyor. Peki teknolojik cihaz başvuru koşulları neler?

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olmak.
 3. Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.
 4. Teknolojik cihaz desteğinden, taşınabilir veya masaüstü bilgisayar, tablet veya mobil telefon cihazlarından satın alınmak suretiyle yararlanılabilir.
 5. Yurt dışından alınan cihazlara teknolojik cihaz desteği verilemez.
 6. Teknolojik cihaz desteği başvurusunda bulunulan teknolojik cihazın vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500 Türk Lirasından az olması gereklidir.
 7. Satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması gerekli.
 8. Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması gereklidir.
 9. Elektronik ortamda düzenlenen faturada desteğe konu teknolojik cihaz dışında ürün bulunmaması gereklidir.
 10. Elektronik ortamda düzenlenen faturada fatura tarihi, ETTN numarası, mobil telefon desteği için IMEI numarası ile teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının yazılması gereklidir.
 11. Teknolojik cihaz desteği fatura kesim tarihini takip eden ayın yirmisi itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleştirilir.
 12. Başvurunun öğrenci (açık öğretim öğrencileri hariç) tarafından Bakanlığa ait GSBBiz uygulamasından veya gsbbiz.gsb.gov.tr adresine girilerek yapılması zorunludur.
 13. Öğrenci (açık öğretim öğrencileri hariç) tarafından kendisine ait IBAN numarasının bildirilmesi gereklidir.
 14. Satın alınan mobil telefon cihazı için kullanılacak telefon hattının satın alan öğrenciye ait olması gereklidir.
 15. Mobil telefon cihazlarının, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılması gereklidir.
 16. Başvuru esnasında öğrenci (açık öğretim öğrencileri hariç) tarafından girilen bilgiler ile başvurunun teknolojik cihaz desteği şartlarını sağlamaması halinde, başvuru sistem üzerinden sebebi belirtilerek reddedilir.
 17. Başvurunun kabulü halinde sistem üzerinden Bakanlık tarafından hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarası üzerinden hesabına aktarılır. IBAN numarasının yanlış verilmesinden kaynaklanan sorumluluk öğrenciye ait olacaktır.
 18. Alınacak teknolojik cihaz için yalnızca bir defa başvuruda bulunulabilir.
 19. Mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44,44’ü, bilgisayar veya tablet cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16,66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı Bakanlık tarafından öğrenciye ait IBAN numarasıyla hesabına aktarılır.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası