NVIDIA’dan sürpriz ürün: DRIVE Thor tanıtıldı!

NVIDIA, bugün düzenlediği etkinlikte adeta şov yaptı. RTX 40∫80 ve 4090 ile geceye damga vuran şirket, DLLS3 ve yapay zeka teknolojileri …

NVIDIA’dan sürpriz ürün: DRIVE Thor tanıtıldı!

NVIDIA, bugün düzenlediği etkinlikte adeta şov yaptı. RTX 40∫80 ve 4090 ile geceye damga vuran şirket, DLLS3 ve yapay zeka teknolojileri gibi pek çok alanda yeni hizmet ve ürünlerle karşımıza çıktı. Bunlardan biri da otonom araçlar için geliştirilen NVIDIA DRIVE Thor oldu. İşte detaylar…

NVIDIA DRIVE Thor tanıtıldı!

Özünde bir otonom sürüş teknolojisi olan NVIDIA DRIVE Thor, 2.000 teraflop’a kadar çıkabilen performansıyla, otomatik ve destekli sürüş, park etme, sürücü ve yolcuyu izleme, dijital gösterge paneli ve araç içi eğlence gibi işlevleri, tek bir üründe birleştiriyor.

Yeni nesil olduğu ifade edilen NVIDIA DRIVE Thor, Grace CPU’nun ve Ada Lovelace GPU’nun yetenekleriyle birlikte geldi. Grafik ve bilgi işlem için MIG desteğine sahipken, benzersiz IVI ve gelişmiş sürücü yardımıyla birlikte eş zamanlı, kesinti olmadan çalışabiliyor.

NVIDIA’nın kurucu ve CEO’su Jensen Huang, konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada bilgi işlem ve yapay zekadaki gelişmelerin ışık hızında ilerlediğini ifade etti. Ayrıca DRIVE Thor’un, araç çalışır haldeyken sürekli aktif kalacağının ve güvenli bir sürüş sunacağının da altını çizdi.

Geely otomobil şirketinin çatısı altında bulunan ZEEKR, NVIDIA DRIVE Thor mimarisini kullanacağını açıklayarak, 2025 yılının başlarında üretimine başlanacak yeni nesil akıllı elektrikli araçlarda bu teknolojyi kullanacağını duyurdu.

Yeni NVIDIA DRIVE Thor, birden fazla işletim sistemini çalıştırma imkanına da sahip. Bu sayede tek bir platforma bağlı kalmadan farklı ekosistemle için benzer çözümler sunabiliyor. Aynı zamanda NVLink C2C çip bağlantı teknolojisini kullanıyor. NVLink-C2C, işleri bağlantı genelinde minimum ek yük ile paylaşma, planma ve dağıtma yeteneğine sahip. Bu özellikle birlikte otomobil üreticilerine güvenli ve kablosuz şekilde yazılım güncellemeleri yayınlama imkanı sağlanıyor.

DRIVE Thor, 5 çipin işini tek başına yapıyor

NVIDIA DRIVE Thor’un bir diğer avantajı da, 5 farklı donanımın işlevini tek başına üstlenmesidir. Otomatik ve destekli sürüş, park etme, sürücü ve yolcuyu izleme, dijital gösterge paneli ve araç içi eğlence işlevleri merkezi bilgisayar olan DRIVE Thor’da birleşti.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası