SonTakip

Elektrikli otomobil hayatımıza ne zaman girdi?

Elektrikli otomobilin çok yeni bir icat olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak aslında içten yanmalı ilk otomobilin doğmasından onlarca yıl önceydi …

Elektrikli otomobil hayatımıza ne zaman girdi?

Elektrikli otomobilin çok yeni bir icat olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak aslında içten yanmalı ilk otomobilin doğmasından onlarca yıl önceydi. Tabii ki, pille çalışan bu ilk harikalar en hafif tabirle kabaydı.

Otomotiv endüstrisini elektrikli bir gelecek bekliyor. Her geçen gün batarya ve motor teknolojilerinde gelişim görüyoruz. Ancak ilk tercihimiz olabilecek mi? Bunu zaman gösterecek…

Sektörün geleceği elektrikli otomobil olabilir mi?

Şimdiye kadar yapılmış ilk çalışan elektrikli araç, Amerika’da üretilen ilk DC (doğru akım) elektrik motorunun mucidi Thomas Davenport’a atfedildi . Davenport, bir pil, bir pivot ve iki elektromıknatıstan oluşan küçük bir lokomotif inşa etti. Bu olay 1834 veya 1835’te gerçekleşti.

Davenport, hem erkek kardeşinin hem de karısının yardımıyla DC motorunu ve kendi aküsünü adım adım yaptı. Karısı Emily Davenport , yeni motorunun kablolarını yalıtmak için şeritler halinde keserek gelinliğini bile feda etti. Motoru çalıştırdığında Davenport , buluşunun onaylanması için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) ile uzun ve zorlu bir savaş verdi.

USPTO daha önce bir elektrikli cihazın patentini almamıştı. Bu nedenle, buluşunu lisanslamak konusunda şüpheci ve deneyimsizdi. Davenport, çalışmalarının özgünlüğünü kanıtlamak için bilim adamlarını işe almak ve onların referanslarını toplamak zorunda kaldı. USPTO 1837‘de Davenport’a patentini verdi.


Tesla

Davenport, patenti elindeyken, icadını alıcılara ve yatırımcılara satmaya başladı. Ancak pilleri şarj edilemediği ve o zamanlar DC motoru üretilemeyecek kadar pahalı olduğu için kimseyi ikna edemedi. Ne yazık ki, Davenport yüksek teknolojili motoru için hiçbir zaman müşteri bulamadı ve 1851’de 48 yaşında beş parasız öldü .

Daha sonraki dönemde elektrikli otomobil sektörü hızla büyürken elektrikli taksi filoları hem Paris’te hem de New York’ta tanıtıldı. Ancak 1900’lü yıllarda Ford şirketinin uygun fiyatlı benzinli otomobilleri seri şekilde üretmesiyle elektrikli otomobil gözden düştü.

Her şeyi değiştiren girişim ise 2003 yılında Tesla Motors’un kurulmasıyla oldu. Bu girişimle birlikte eski ilgisini tekrar kazanan elektrikli otomobillerin satışları hızla artmaya devam ediyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası