NVIDIA, yeni çığır açacak insansı robot teknolojilerini duyurdu!

NVIDIA, yeni teknolojilerini duyurdu. İşte NVIDIA, Project GR00T, Jetson Thor, Isaac Manipulator ve Isaac Perceptor ile ilgili detaylar…

NVIDIA, yeni çığır açacak insansı robot teknolojilerini duyurdu!

Son yıllarda yapay zeka alanında önemli gelişmeler yaşanması ile birlikte pek çok şirket, gözünü buraya çevirdi. NVIDIA da bu şirketlerden birisi. Bir zamanlar sadece ekran kartı üreticisi olarak bilinen NVIDIA, artık yapay zeka alanında da önde gelen firmalar arasında yer alıyor.

Teknoloji devi, son birkaç senedir yapay zeka alanına ciddi yatırımlar yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Bunun sonucunda firmanın piyasa değeri de giderek artıyor. Şu anda dünyanın en büyük şirketleri ile rekabet içerisinde. Son olarak firma, insansı robotlar için önemli bir adım attı. Öyle ki NVIDIA, Project GR00T, Isaac Manipulator, Ipsaac Perceptor ve Jetson Thor‘u duyurdu. Peki bunlar ne işe yarıyor? İşte ayrıntılar…

NVIDIA, insansı robotlar için yeni teknolojilerini duyurdu: Project GR00T, Jetson Thor ve dahası

Genellikle iki bacak, iki kol ve bir başa sahip olan insansı robotlar, son yıllarda teknoloji dünyasının odağında. Bu bağlamda şirketler de çevrelerini algılayıp insan benzeri hareketler yapabilen bu robotlar için çalışmalar yürütüyor. NVIDIA ise yeni teknolojilerini duyurdu. Bunlara yakından bakalım.

NVIDIA‘nın kısa süre önce duyurdu ilk teknoloji, Project GR00T. İnsansı robotlar için bir temel model olan Project GR00T, robotların doğal dili anlayıp, insanların yaptıklarını gözlemleyerek taklit edebilmelerini sağlıyor. Şirket, bu modelin metin oluşturma, video ve resim işleme gibi birçok farklı amaçta kullanılan veri setleri ile eğitildiğini söylüyor.

Bir diğer önemli gelişme ise NVIDIA‘nın Isaac robot platformu ile ilgili. Bilmeyenler için Isaac, robotların görme, işitme, yapay zeka algoritmalarıyla donanımlarını geliştirmek ve karmaşık görevleri yerine getirmek için kullanılan araç ve teknolojilerinin bir arada sunulduğu bir platform.

NVIDIA, Isaac platformuna Isaac Manipulator ve Isaac Perceptor teknolojilerini de ekledi. Isaac Manipulator, robotik kollar için özel modeller sunuyor; Isaac Perceptor ise 3D kameralar yardımıyla gelişmiş görüş yetenekleri sağlıyor. Böylelikle robotların özel görevleri yerine getirebilmesini sağlıyor.

NVIDIA‘nın son duyurduğu yeni teknoloji ise Jetson Thor. Bir bilgisayar da diyebileceğiniz Jetson Thor, insansı robotların beyni olarak hizmet edecek. Bu teknolojinin özellikle insanlar ve makineler arasındaki etkileşimi kolaylaştıracak şekilde özel olarak tasarlandığı belirtiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası