Nerden Nereye #1 : Honda Civic

Honda\’nın kendi adıyla özdeşleşmiş modeli Civic bu çizgisine nasıl geldi ? Honda tarihine kısa bir yolculuk ve ilk jenerasyondan bugüne Civic haberimizde.

Nerden Nereye #1 : Honda Civic

Günümüzün en önemli üreticilerinden biri olan Honda gerek otomotiv gerekse motorsiklet üretimi bakımından 2015 yılında lider markalardan bir tanesi. Peki kafamızı kaldırdığımızda sıkça modellerini gördüğümüz, imalat bandında yüksek seviyelere ulaşan Honda’nın serüveni nasıl başladı?

Soichiro Honda

Tarihçe

Markanın kurucusu Soichiro Honda’nın kendi markasını kurmadan evvel 1937 yılında performans garajlarında otomobil hazırladığını görüyoruz. 2. Dünya Savaşının ardından insanların ucuz ulaşım ihtiyacını karşılamak adına üretimine, 50 cm 3 Model A motorbisikleti ile 1946 yılında başlıyor. Otomobil kanadının ilk üretiminin ise 1963 yılında S500 modeli ile başladığını görüyoruz.

Model A(1947)

Honda S500(1963)

Honda Civic

Civic modeli Honda markası ile özdeşleşmiş en önde gelen modellerinden bir tanesi. Günümüzde hala en çok satan modellerden olan Civic, haberimizin sonunda size “Nerden Nereye” dedirtebilir.

1. Jenenasyon 

Civic karşımıza ilk olarak 11 Temmuz 1972’de çıkıyor. Birinci jenerasyon Civic’te 1.2 L 4 silindirli ve su soğutmalı bir motor görev yapıyor. Aracın kokpit bölümünde tasarımsal olarak ahşap detaylar sunulurken günümüzde neredeyse her taşınabilir cihazın içinde bulunan Radyo Civic’te opsiyonel olarak sunulmuş.

2. Jenerasyon

1979’da üretimine başlanan ikinci jenerasyonda ebatlar biraz daha artmış.  Motor seçeneklerine baktığımızda 1.3 L 55 HP ve 1.5 L 67 HP güç üreten üniteler kullanıldığını görüyoruz. Honda’nın “Hondamatic” diye adlandırdığı otomotik şanzumanına da bu modelde yer verilmiş.

 

3. Jenerasyon

3 jenerasyon 1983 yılında üretim hayatına başlamış. Bu seride klasik Hatchback modelinin yanında Honda’nın Civic Shuttle diye adlandırdığı SW modeli de kullanıcılara sunulmuş. Motor kısmında D serisi motoru kullanan Honda bu motordan 118 HP gibi bir güç değeri elde etmiş.

4. Jenerasyon

1987 yılında üretim hayatına başlayan bu jenerasyonda tasarımsal olarak daha sportif detaylar öne çıkıyor. Geniş açılı basık kaput tasarımı ile birbirinden bağımsız süspansiyonların kullanıldığını görüyoruz.

5. Jenerasyon

1991 yılında üretimine başlanan bu jenerasyon ile artık Civic tuning tutkunlarının ilgisi çekmeye başlamış. Genel olarak 5. jenerasyon için öne çıkan nokta çok fazla modifikasyona maruz kalması.

6. Jenerasyon

1995 yılına gelindiğinde daha sade bir tasarım dili ile Civic karşımıza çıkıyor. Motor seçeneklerinde 1.6 VTI ve 1.8 L gibi değerli yüksek motorlara yer veriliyor. Bu seri bazılarımıza BP şirketinin oyuncak tırından tanıdık gelebilir.

7. Jenerasyon

Honda, Civic modeli ile milenyuma eski modellere nazaran gerek gerekse dış tasarımlarda geliştirme ile başlamış. Süspansiyon sisteminde de teleskopik özel geliştirmeler yaparak aracın kontrol ve süspansiyon hassasiyeti konusunda da iyileştirmeler söz konusu. Motor kısmında 4 silindirli K serisi motora yer veriliyor.

8. Jenerasyon

Sedan ve Hatchback olmak üzere 2005 yılında iki farklı altyapı ile karşımıza çıkan 8. Jenerasyon Civic’te sportif hatlar dikkat çekiyor. 2006 yılına baktığımızda tüm dünyada 16.5 milyon Civic satıldığını görüyoruz. 

9. Jenerasyon

2010 yılında Honda yeni jenerasyonunu 3 kelime ile tanımladı, “Enerjik, yakışıklı, aerodinamik”. Elektronik sistemlerin çoğu ( ABS,VSA,EBD) tüm modellerde standart hale getirildi. Ancak eleştirmenler Honda’nın tanımının aksine yeni jenerasyon Civic’te kalite ve sürüş algısının beklenenin altında olduğunu belirttiler.

 

10. Jenerasyon

2015 Ekiminde üretimine başlanan son jenerasyon NewYork Otomobil Fuarında görücüye çıkmıştı. Sedan, Coupe ve Hatchback gibi 3 platformda sunulan yeni Civic’in Mart ayında satışına başlandı. 158 HP beygir gücü üreten 2.0 L yanı sıra 174 HP beygir gücü üreten Turbo beslemeli 1.5 L’lik motor seçeneği de yeni Civic’te kullanıcıları bekliyor.

 

Bonus: 2016 Civic Type R

Type R denince meraklıları için akan sular durur. Honda’nın kendine özgü motoru olan VTEC motorun sınırlarının dibine kadar zorlandığı bu Civic’te 2.0 L hacminde Turbo beslemeli motor 310 HP beygir gücünü 6500 devir bandında veriyor. 400 n/m Tork değerini ise 2500-4500 devir bandında verebiliyor. Type R ile Honda şu anda devam eden Dünya Binek Otomobil Şampiyonasının bir ayağını da kazanma başırısı gösterdi.

 

 

Kaynak: Nerden Nereye #1 : Honda Civic

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası