SonTakip

NASA’dan uzay yürüyüşü için geri sayım! Nasıl izlenir?

İnşa edilen en pahalı yapım olan Uluslararası Uzay İstasyonu, önemli bir olaya ev sahipliği yapacak. Amerika Birleşil Devletleri’nin uzay …

NASA’dan uzay yürüyüşü için geri sayım! Nasıl izlenir?

İnşa edilen en pahalı yapım olan Uluslararası Uzay İstasyonu, önemli bir olaya ev sahipliği yapacak. Amerika Birleşil Devletleri’nin uzay çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA, önümüzdeki Pazar iki astronotuna uzay yürüyüşü yaptıracak. Bu tehlikeli olay canlı olarak yayınlanacak.

NASA astronotları, uzay yürüyüşü yapacak

Görev iki NASA astronotu Kate Rubins ve Victor Glover tarafından Uluslararası Uzay İstasyonunda yürütülmekte. İstasyon yeryüzünden 408 KM uzaklıkta, Dünya’nın yörüngesine oturmuş durumda. Altı buçuk saat uzay boşluğunda olacak olan astronotlar, istasyonun dış kabuğunda bazı modifikasyonlar ve parça değişimi yapacak. İki astronotun temel görevi güneş panellerini yenilemek olacak. Pazar günü gerçekleşecek uzay yürüyüşü, 235. defa gerçekleşecek. İki astronot ise NASA çatısı altında bunu üçüncü defa uzay yürüyüşü yapacak.

Yapılan açıklamaya göre, mevcut güneş panelleri hala çalışır durumda. Bununla birlikte yaşını belli etmeye başlayan panellerin değişmesi gerekiyor. İstasyona güç veren paneller özellikle 15 yıl dayanacak şekilde üretildi. Ancak mevcut paneller, yaklaşık 21 yıldır kullanımda. Daha verimli olan yeni paneller, istasyonun ürettiği enerjiyi 160 kWh’den 215’e çıkaracak.

Nasıl ve ne zaman izlerim?

NASA tehlikeli görevi, istasyondaki ve astronotların kıyafetlerindeki kameraları kullanarak canlı yayınlayacak. Yayın Pasifik saatiyle 01:30’da olacak. Türkiye saatiyle ise 28 Şubat Pazar 12:30’da gerçekleşecek. Etkinliği aşağıda bulunan videodan ya da NASA YouTube kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası