SonTakip
İSTANBUL 30°C

Az Bulutlu

Diğer Şehirler →

NASA’dan Mars görevi için tanıtım videosu!

Nasa Mars görevi insanlık tarihinin kuşkusuz son zamanlarda yaptığı en önemli atılımlardan biri olacak. Gezegen özellikle Elon Musk gibi …

  NASA’dan Mars görevi için tanıtım videosu!

  Nasa Mars görevi insanlık tarihinin kuşkusuz son zamanlarda yaptığı en önemli atılımlardan biri olacak. Gezegen özellikle Elon Musk gibi teknoloji dâhilerinin en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Yıllar önce Ay’da yaptıklarını bu defa da Kızıl Gezegen’de gerçekleştirmek isteyen NASA, göndereceği uzay aracıyla ilgili animasyonlu bir video yayınladı.

  NASA Mars görevi için tanıtım videosu

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA Mars görevi kapsamında 30 Temmuz’da bir fırlatma gerçekleştirecek ve Kızıl Gezegen için çalışmalara resmen başlayacak. Geçmişte yaşamın var olduğuna inanılan gezegende inceleme yapılmasını planlandığı görevde Mars’tan gelecek örnekler üzerinde yapılacak tetkikler sonucu bu soruya cevap aranacak. Daha önce birkaç kez ertelenen görevde her şey yolunda giderse 30 Temmuz’da kalkışı görebileceğiz.

  YouTube kanalından yayınlanan videoda, “NASA Kızıl Gezegen keşfi için yeni bir araç gönderiyor. Perseverance olarak adlandırılan yeni aracımız yedi aylık yolcuğun sonunda kızıl gezegende eskiden yaşamın olup olmadığına yönelik işaretleri arayacak ve yanında Ingenuity adlı arkadaşını götürecek. Küçük bir helikopter olan Ingenuity ile Mars’ta ilk güçlü uçuş test edilecek” ifadeleri kullanıldı.

  Perseverance’ın Mars’a gönderilen ilk uçabilen uzay aracı olmasının hedeflendiği görevde, 7 aylık yolculuğun ardından 7 dakikalık iniş gerçekleştirecek. Jerezo Krateri’ne inmesi beklenen uzay aracı topladığı toprak örnekleriyle ilerleyen yıllarda gerçekleştirilecek görevlerde de yol gösterici olacak. Helikopter Ingenuity ise sağlayacağı görüntülerle Kızıl Gezegen hakkında jeografik bilgi sahibi olmamızı sağlayacak.

  Geçtiğimiz günlerde de Çin Mars görevi için Tianwen-1 aracını Kızıl Gezegen için göndermişti. 2021 yılında varması planlanan aracın tıpkı Perseverance gibi teknik çalışmalar yapacağı biliniyor. İki aracın da Şubat ayında inmesi planlanıyor. Ayrıca bu linkten de görevle ilgili bilgilere ulaşıp geri sayımı takip edebilirsiniz

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası