NASA, Ay görevi için kritik testi tamamladı!

NASA, Ay görevi kapsamında çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Uzay ajansı, SLS roketini Ay’a taşıyacak motorları test ediyor.

NASA, Ay görevi için kritik testi tamamladı!

NASA, aradan geçen 50 yılı aşkın senenin ardından Ay’a tekrar dönmeye hazırlanıyor. Bu süreçte Artemis I görevini tamamlayan uzay ajansı, çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda Ay’a insanlı bir uçuş gerçekleştirecek olan NASA, kritik bir testi daha başarı ile tamamladı.

NASA, SLS roketini uzaya taşıyacak motorları test ediyor

NASA, 2029 yılında Artemis V görevi ile birlikte Ay’a yeniden dönmeyi planlıyor. Bu süreçte çalışmalarına devam eden uzay ajansı Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini uzaya fırlatacak yeni RS-25 motorlarının ateşleme testlerini gerçekleştirdi.

Yapılan açıklama ile testin başarı ile tamamlandığını duyuran NASA, ilerleyen dönemde bu testin daha uzun versiyonlarının da yapılacağını belirtiyor. Uzay ajansı 12 test olarak belirlenen sürecin dokuzuncu ayağını da başarı ile tamamladıklarını ifade etti. Kalan üç testin ise bu ay bitmeden yapılması planlanıyor.

SLS roketlerinin ateşleme testleri motorun performansını kontrol ediyor. NASA’nın, Mississippi yakınlarındaki Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standını kullanarak gerçekleştirdiği testler Artemis görevleri için kritik bir önem taşıyor. Bu anlamda motorların sağlıklı bir şekilde taşınması hayati bir öneme sahip.

En son testte, operatörler RS-25 motorunu sekiz dakikadan (500 saniye) fazla bir süre boyunca çalıştırdılar. Bu süre SLS roketinin ve mürettebatlı bir Orion uzay aracının yörüngeye fırlatılması için gereken zamanı rahatlıkla karşılıyor.

NASA ilk olarak Kasım 2024’te mürettebatlı olarak Ay’a oldukça yakın bir uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor. Uzay ajansı devam eden yıllarda ise ilk kadın ve siyahi insanı da Ay’a taşımayı hedefliyor. NASA’nın Ay görevi kapsamında sonraki yıllarda ise Artemis III ve Artemis IV görevlerini gerçekleştirecek. Artemis V görevi ile birlikte ise Ay’a uzun yılların ardından ilk insanlı iniş yapılacak.

NASA, Artemis görevleri ile birlikte Ay’a yeniden insan göndermenin planlarını yapıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası