Musk insan beynine çip taktı! Düşünceyle bilgisayarı kontrol edecek

Elon Musk ekibi, düşünce gücüyle teknolojik aletleri kontrol etmesini sağlayan Neuralink implantı çipini insan beynine yerleştirdi.

Musk insan beynine çip taktı! Düşünceyle bilgisayarı kontrol edecek

Dünyanın en fenomen iş insanı Elon Musk’ın şirketi Neuralink, uzun bir süredir beyin-bilgisayar arayüzü teknolojileri üzerine çalışmalar yürütüyor. İnsan beynine çip yerleştirmek fikrini he defasında yineleyen Musk’a dönem dönem eleştiriler de yapılmıştı. Görünen o ki Musk, hedefi için büyük bir adım attı.

Elon Musk: “İlk defa bir insana Neuralink implantı takıldı ve durumu iyi”

Neuralink, eylül ayında ilk insan klinik deneyleri için düğmeye basmıştı. Bilim-kurgu filmlerini andıran bir fikirle yola çıkan Musk’ın ekibi bir ilki gerçekleştirdi. İş insanının Twitter (X) üzerinden yaptığı paylaşıma göre ilk defa bir insan beynine Neuralink implantı takıldı. Musk, implant takılan kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Musk:”Düşünce gücüyle bilgisayar ve telefonunuzu kontrol edeceksiniz!”

Elon Musk, yaptığı paylaşımda çipin adeta bir “Telepati” ürünü olduğunu açıkladı. Musk, ilk kullanıcılarının engelli bireyler olacağını söyledi ve Stephen Hawking’den örnek verdi. İşte fenomen iş insanının yaptığı açıklama;

Elon Musk:

Sadece düşünerek telefonunuzun veya bilgisayarınızın ve bunlar aracılığıyla hemen hemen her cihazın kontrolünü sağlar. İlk kullanıcılar uzuvlarını kullanmayı kaybetmiş kişiler olacaktır. Stephen Hawking’in bir hızlı daktilodan veya müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin. Amaç budur.

Neuralink şirketi, bugüne dek beyin-bilgisayar arayüzü teknolojileri üzerine çalışmalar yürüttüğü için sıkça gündeme geldi. Asıl amacı, insan beynini bilgisayarlarla doğrudan bağlayarak, beyin ve yapay zeka arasında etkileşim sağlamak. Bunu da ilk etapta geliştirdiği implant ile nörolojik hastalıkları tedavi ederek başarmak istiyor.

Böylesine bir hamle için geçtiğimiz yılın mayıs ayında gerekli izinleri alan Musk’ın ekibi, yaklaşık 6 aydır bir çalışma içindeydi. Şirket, asıl amaç olarak felçli hastaları iyileştirmenin yollarını aradığını söylese de birçok kişi bu durumu oldukça tehlikeli buluyor.

Son dönemde gelişen teknolojiyle birlikte bilim-kurgu filmlerini aratmayacak gelişmeler yaşanıyor. Musk’ın bu hamlesi, geçtiğimiz dönemlerde sıklıkla Black Mirror dizisindeki “The Entire History of You” bölümüne benzetildi. Öyle ki bu bölümde insanların görsel ve işitsel anıları kaydetmesine, daha sonra tekrar izlemesine olanak tanıyan bir beyin implantı cihazını konu edinmişti.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası