Microsoft, Windows 11 için yeni Dosya Gezgini’ni test etmeye başladı!

Microsoft, Windows 11 için yeni bir Dosya Gezgini arayüzü üzerinde çalışıyor. Öyle ki şirket, bunu test kullanıcılarına sundu.

Microsoft, Windows 11 için yeni Dosya Gezgini’ni test etmeye başladı!

Microsoft, Windows 11’i 2021 yılının sonlarına doğru piyasaya sürdü. Ancak pek çok hataya sahip olduğu için kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Şirket ise bu hataların pek çoğunu çözüme kavuşturdu ve son aylarda artık yeni özellikler üzerinde çalışmaya başladı. Son olarak Microsoft, Windows 11 için yeni bir Dosya Gezgini üzerinde çalışıyor.

İşte yenilenmiş Windows 11 Dosya Gezgini!

Microsoft, şu ana kadar Windows 11’de Not Defteri ve Görev Yöneticisi gibi bazı uygulamaları güncelledi. Şirketin bir sonraki hedefi ise Dosya Gezgini’ni yenilemek. Windows 8’in piyasaya sürülmesinden bu yana, bu uygulama önemli bir güncelleme almamıştı. Yenilenmiş Dosya Gezgini’nin görünümü şu şekilde;

Yeni arayüze baktığımızda, sizlerin de görebileceği üzere bir web tarayıcısına benzer şekilde sekme özelliğinin geldiğini görüyoruz. Bununla beraber sol taraftaki menü ve adres çubuğu ile arama kutusunun daha modern bir tasarıma kavuştuğunu söylemek mümkün.

Adres çubuğuna yeni bir işlev kazandırıldı. Artık burası üzerinden OneDrive dosyalarında da arama yapabileceksiniz. Yani bir dosya aradığınızda hem bilgisayarda, hem de bulut üzerinden arama gerçekleşecek ve sonuçlar listelenecek.

Öte yandan yenilenmiş Dosya gezginine baktığımızda, Önerilenler adında bir bölümün de geldiğini görüyoruz. Aktarılan bilgilere göre burada sıkça açtığınız dosyalar yer alacak. İmleci bu dosyanın üzerine getirdiğinizde ise görsel büyüyeyek. Yani açmanıza gerek kalmadan, hızlıca erişim sağlayabileceksiniz. Yenilenmiş Dosya Gezgini ile ilgili bilinenler şimdilik bu kadar.

Dinamik Aydınlatma özelliği

Microsoft, yenilenmiş Dosya Gezgini’nin yanı sıra Dinamik Aydınlatma özelliğini de test etmeye başladı. Bu özellik, HID LampArray standartını kullanan cihazların RGB ışıklandırmasını değiştirebilmenizi mümkün hale getiriyor.

Yani klavye ve farenizin ışıklandırmasını, bilgisayarınızda Ayarlar üzerinden kolayca değiştirebileceksiniz. Bunun sonucunda ek bir sürücü indirmenize gerek kalmayacak. Şu anlık Razer, Logitech, ASUS ve Acer gibi bazı markaların ürünleri, Dinamik Aydınlatma özelliğini destekliyor. Microsoft, yakın zamanda daha fazla markayla işbirliği yapacak.

Yenilenmiş Dosya Gezgini ve Dinamik Aydınlatma özelliği şu anda Windows 11 test kullanıcılarına sunuldu. Yakın zamanda herkes için yayımlanması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası