SonTakip

Microsoft, Windows 10 sürüm 21H2’deki yeni özellikleri açıkladı

Microsoft geçen ay Windows 11’i duyurduğunda, bu yıl Windows 10 için yeni bir özellik güncellemesi olacağını da doğrulamıştı. Bugün Microsoft …

Microsoft, Windows 10 sürüm 21H2’deki yeni özellikleri açıkladı

Microsoft geçen ay Windows 11’i duyurduğunda, bu yıl Windows 10 için yeni bir özellik güncellemesi olacağını da doğrulamıştı. Bugün Microsoft, Windows 10 sürüm 21H2’yi resmen duyurdu.

Windows 10 sürüm 21H2 özellikleri

Yeni Windows 10 güncellemesinde yeni ve farklı bir değişiklik yok. Çünkü Microsoft, tüm büyük yenilikleri Windows 11’e ayırmış durumda. Windows 10 21H2, bir etkinleştirme paketiyle birlikte sunulan üçüncü Windows 10 güncellemesi olacak. Bu durum, yeni özelliklerin aslında toplu güncellemeler yoluyla sağlandığı ve bunların gizlendiği anlamına geliyor. Etkinleştirme paketi yayınlandığında bu özellikleri kullanıma açıp sistemin yapı numarasını yükseltecek.

Microsoft, yalnızca Windows 10 sürüm 21H2‘de gelen üç özelliğin olduğunu açıkladı. En dikkate değer olanı, Windows 10’un Linux için Windows çekirdeğinde GPU hesaplamasını desteklemesi oldu. Diğer eklenen özellikler ise şu şekilde:

  • Gelişmiş Wi-Fi güvenliği için WPA3 H2E standartları desteği eklendi.
  • İş için Windows Hello, birkaç dakika içinde dağıtımdan çalıştırma durumuna ulaşmak için basitleştirilmiş parolasız dağıtım modellerini destekliyor.
  • Makine öğrenimi ve diğer yoğun bilgi işlem iş akışları için Linux için Windows Alt Sisteminde (WSL) ve Windows üzerinde Linux için Azure IoT Edge (EFLOW) dağıtımlarında GPU işlem desteği sağlandı.

Daha sonraki bir tarihte eklenecek başka özellikler olup olmayacağı henüz belli değil.

21H2 sürümüne sahip kullanıcılar Windows 10 Home ve Pro için 18 ay, Education ve Enterprise için 30 ay destek alabilecek. Bu durum oldukça ilginç, çünkü Windows 10 desteği Ekim 2025’e kadar sona erecek şekilde ayarlanmadı. Bu nedenle Windows 11 yoldayken, çoğu kişi bunun Windows 10’un son sürümü olacağını ve daha uzun süre destekleneceğini umuyordu.

Windows 10 sürüm 21H2 aynı zamanda Uzun Süreli Hizmet Kanalı sürümüdür. Önceki LTSC sürümleri 10 yıl süreyle desteklendi, ancak şimdi beş yıla düşürüldü. LTSC müşterileri için Windows 10 sürüm 21H2, 2026’ya kadar desteklenecek.

Ayrıca Windows 10 sürüm 21H2’nin ilk önizleme yapısı Sürüm Önizleme kanalında indirmeye sunuldu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası