Meta, yapay zeka odaklı yeni çipini duyurdu!

Çatı şirketi Meta, yapay zeka alanında önemli adımlar atıyor. Şirket, yapay zeka odaklı kendi çipini geliştireceğini duyurdu.

Meta, yapay zeka odaklı yeni çipini duyurdu!

Yapay zeka, her geçen gün yeni bir çığır açmaya devam ediyor. Bununla birlikte yapay zeka yeni uygulamalar ve deneyimler sunmaya devam ediyor. Günümüzde yapay zeka furyasına katılan isimlerden biri de Facebook, Instagram ve WhatsApp sahibi Meta oluyor. Şirket son olarak yapay zeka modellerini çalıştıracak bir çip üzerinde çalıştığını duyurdu.

Meta, sadece yapay zeka odaklı kendi çipini geliştirecek

Mark Zuckerberg yönetiminde olan Meta, son zamanlarda metaverse ve yapay zeka teknolojileriyle karşımıza çıkıyor. Şirket son olarak yapay zeka için yeni nesil alt yapılarını oluşturmaya yönelik gelişmelerle ilgili birçok bilgi verdi.

Bu bilgilerle birlikte Meta, yapay zeka teknolojileri için kullanacağı bir çip üzerinde çalıştıklarını belirtti. Söz konusu açıklamada ise çipin “Meta Traianing and Inference Accelerator” (MTIA) olarak adlandırıldığı ortaya çıktı.

Ayrıca bu çipin yapay zeka modellerini çalıştırmak için özel olarak optimize edildiği belirtildi. Meta’nın yaptığı açıklamada, çipin yalnızca yapay zekaya odaklandığı ifade ediliyor. Bu durum da çipi diğer süper bilgisayarda kullanılan CPU’lardan daha iyi bir noktaya taşıyor.

Meta’nın MTIA teknolojisi, yapay zekaya özel olacağından çalışmalarda daha az güç tüketimi ve yüksek verimlilik sağlayacak. Meta Başkan Yardımcısı Santosh Janardhan çiple ilgili birkaç açıklama yaptı. Açıklamasında ise “Her iş yükü için daha iyi performans, daha düşük gecikme süresi ve daha yüksek verimlilik sağlayacağız” ifadelerine yer verdi.

Bu bilgilerin dışında Meta’nın MTIA adlı çipi ile ilgili başka bir detay yok. Ancak bazı iddialar, çipin yakın zamanda aktif bir kullanımda olmayacağını belirtti. Bununla birlikte söz konusu çipin kullanımının 2025 yılında aktif bir şekilde kullanılabileceği söyleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası