Mercedes’den kaza sırasında tasarımı değişen araç!

Mercedes’den kaza sırasında tasarımı değişen araç!

Diğer otomobil üreticileri ile benzer şekilde Mercedes-Benz‘de tamamen otonom araçlara geçiş öncesinde insanların ve otonom sistemlerin iş yükünü paylaştığı bir geçiş döneminin yaşanacağına / yaşanması gerektiğine inanıyor.

Alman otomobil devinin geliştirdiği Deneysel Güvenlik Aracı – ESF 2019 bunun nasıl çalışabileceğini göstermek için tasarlandı. Güvenlik odaklı bu konsept otomobil kendi kendine gidebiliyor olsa da, direksiyon ve pedallar yerini koruyor.

Otonom Tesla Model 3 kazaya sebep oldu

Tesla Model 3 sahibi, bir kaza sonucu kamyona çarpmıştı. Şimdi de ortaya çıkan raporlar bu kazadaki sorumluluğun Tesla’ya ait olduğunu belirtiyor. Fakat Tesla kaza hakkında henüz açıklama yapmadı.

Kaza esnasında tasarımı değişen araç

Mercedes-Benz GLE modelinin temel alındığı ESF 2019’da yer alan güvenlik önlemlerinden birisi de, kaza sırasında tasarımı değişen araç olması. Araç otonom sürüş modundayken, bir çarpışma anında sürücünün yaralanma olasılığını azaltmak için gösterge panelini geriye doğru çekiyor.

Gösterge panelinin konumu değişmesine rağmen, hava yastıklarının iç tasarımda yaşanan değişikliklerden etkilenmediği belirtiliyor. ESF 2019 otonom sürüş sırasında diğer arabaların hareketlerini anlamak için ön ızgarasında yer alan ışıklardan faydalanırken, kavşaklardan geçerken yandaki ışık şeritleri açılabiliyor.

Aracın bir diğer dikkat çekici özelliği ise arkasında ve çatısında barındırdığı yol üçgenleri. Herhangi bir kaza durumunda aracın arkasından fırlayan yol üçgeni, diğer sürücüleri uyararak trafiğin yavaşlamasına yardımcı oluyor.

Mercedes Benz ESF 2019 – Otonom yetenekleri bu araçta sergileniyor!

Sürücünün aracı kontrol altına alması gerektiğinde Mercedes Benz ESF 2019 emniyet kemerini gererek sürücüyü uyarıyor. Buna ek olarak trafik ışıklarında arkadan hızla gelen bir araç tespit edildiğinde, boşluk varsa otomatik olarak öne ilerleniyor.

Günümüzde otonom özellikleri taşıyan araçların neredeyse tamamı sadece düz yolda giderken acil durum frenini kullanıma sokabiliyor. ESF 2019 ise virajları dönerken bile bir risk karşısında acil durum frenini aktif hale getirebiliyor.

2009 yılında tanıtılan ESF’nin bu yenilenmiş versiyonundaki birçok özelliğin önümüzdeki on yıl içerisinde Mercedes’in otomobillerinde yerini alabileceği belirtiliyor.

https://shiftdelete.net/mercedes-den-kaza-sirasinda-tasarimi-degisen-arac

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası