Mars’ta yaşam belirtileri! Organik madde bulundu

2020 yılında Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance, heyecanlandırıcı çalışmalarını sürdürüyor. Mars yüzeyinin şimdiye kadarki en …

Mars’ta yaşam belirtileri! Organik madde bulundu

2020 yılında Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance, heyecanlandırıcı çalışmalarını sürdürüyor. Mars yüzeyinin şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafını paylaşan NASA, şimdi de ilgi çeken bir başarı elde etti. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre Mars’ta yaşam olduğu kanıtlandı. İşte detaylar!

Mars kayalarında organik maddeler ortaya çıktı!

NASA’nın 30 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği Perseverance uzay aracı geçtiğimiz yıl şubat ayından itibaren araştırmalara başladı. O zamandan itibaren araştırmalara devam eden uzay aracı yeni bulgulara ulaşmayı başardı. NASA’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göregezegendeki kayalarda organik maddeler ortaya çıktı.

Uzay ajansı, düzenlemiş olduğu bir konferansta Perseverance uzay aracının görevinin başlıkları üzerinden bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından Mars’ta yaşamın kanıtın olabilecek organik moleküller bulunduğunu duyurdu. Kızıl Gezegen’de daha öncesinde de organik madde bulundu. Ancak bu seferki örneklerin tortu ve tuzların toplandığı bir gölden gelmesi bilim dünyasında heyecana neden oldu.

Organik yapı, Mars’ın 45 kilometre genişliğinde olan Jezero Krateri’nin bir deltasında ortaya çıktı. Deltanın ise 3,5 milyar yıl önce ve Mars nehri ve gölünün birleşimiyle oluştuğu düşünülüyor. Proje bilim insanı Ken Farley maddelerle ilgili açıklama yaptı. “Delta üzerinde araştırdığımız kayalar, görevde bulduğumuz en yüksek organik madde konsantrasyonuna sahip.”

Bununla birlikte Farley, Perverance’ın, örneklerin Dünya’ya getirilmeden yaşam belirtilerini tespit edip edemeyeceği sorusuna “Başka gezegende yaşam ispatı yükü çok ama çok ağır.” şeklinde cevap verdi. Devamında ise örneklerin Dünya’ya gelmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca yaşamın kesin tespiti ile ilgili potansiyel keşiflerin yapılabileceğinin altını çizdi.

Görev ekibi, Perseverance’ın örneklemiş olduğu kayalardan birine ‘Wildcat Ridge’ adını verdi. İddialara göre kaya, milyarlarca yıl önce çamur ve ince kumun buharlaşan tuzlu su gölüne yerleşmesi sonucunda oluştu. Perseverance uzay aracı, taşın yüzeyinden örnek aldı. Örnekleri ise ‘Yaşanabilir Ortamları Organikler ve Kimyasallar için Tarama’ (SHERLOC) adlı araçla inceledi. Analiz, organik minerallerin muhtemelen aromatikler veya sülfatlara bağlı bir organik molekül sınıfına sahip olduğunu gösterdi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası