SonTakip
İSTANBUL 30°C

Az Bulutlu

Diğer Şehirler →

Mars Keşif Aracı tabağı boş götürmeyecek!

Yüz binlerce yıl önce gezegenimize tesadüfen gelen kaya parçası yeniden evine gönderiliyor. NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance, onu evine …

  Mars Keşif Aracı tabağı boş götürmeyecek!

  Yüz binlerce yıl önce gezegenimize tesadüfen gelen kaya parçası yeniden evine gönderiliyor. NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance, onu evine geri gönderecek. Söz konusu kaya parçası bir madeni para büyüklüğünde, tahminlere göre 600 bin yıl önce dünyamıza indi.

  Onu evine gönderecek olan Perseverance aracının tek amacı bu değil, Mars yüzeyinden kaya parçaları toplayacak olan araç yanında hediye olarak bu yaşlı taş parçasını götürecek.

  Mars keşif aracı Perseverance, tabağı boş götürmeyecek

  Üzerinde çalışmalar yürütülerek analizler gerçekleştirilen taş parçası, insanlığa sağladığı hizmetlerin bir ödülü olarak evine geri gönderiliyor. Bir madeni para boyutundaki cismin geri gönderilmesi çok zor olmasa gerek. Mars’ın keşfedilmesi için bu yıl yapılan çalışmaların önemli bir kısmı Perseverance aracı ile mümkün olacak.

  Bu yılın keşif hedefleriyle ilgilenen NASA çalışanı Smith şu açıklamada bulundu: “Bu taş parçasının içinde hapsolmuş küçük gaz kabarcıkları Mars atmosferiyle aynı bileşime sahip, kayanın oradan geldiğine eminiz”

  Taş parçasının bileşimi, onun dünyamız dışında bir yere ait olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalar bu kaya parçasının 600 bin yıl önce bir göktaşı kuşağından sıyrılarak dünyamıza geldiğini söylüyor.

  NASA’nın 2020 Mars keşif projesinin dikkat çeker yanlarından biri de Sherlock Holmes serisine bir gönderme yapılmış olunması. Uzay aracına yerleştirilen iki analiz aygıtının adları “Sherlock” ve “Watson” olacak.

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası