SonTakip

Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor

Dünya yer çekimi sayesinde yakalayacağı ve geçici bir süreliğine uydu olarak kullanacağı “Mini Ay” için hazırlanıyor. NASA’nın önde gelen …

Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor

Dünya yer çekimi sayesinde yakalayacağı ve geçici bir süreliğine uydu olarak kullanacağı “Mini Ay” için hazırlanıyor. NASA’nın önde gelen asteroid uzmanlarından olan Paul Chodas, daha önceden belirlenen “2020 SO” gök cisminin aslında 1966 yılında gönderilen Centaur roketinin bir parçası olduğunu iddia etti. Gök cismi zannedilen bu nesne, 54 yıl önce başarısız bir iniş görevinde kullanılan Centaur roketi olabilir.

Geçici bir süre için dünyanın yeni “Mini Ay”ı olabilir

Bundan tam 54 yıl önce NASA tarafından Surveyor 2 uzay aracı Ay’a gönderilmek üzere yola çıkmıştı. Surveyor 2 uzay aracının ateşleme motorlarından birinde meydana gelen arıza sebebiyle Ay‘a yumuşak iniş yerine sert bir iniş gerçekleştirmesiyle kullanılmaz hale gelmişti. Bu uzay aracını taşıyan Centaur isimli roket ise güneşin yörüngesine oturtuldu ve görevine son verildi.

Geçtiğimiz aylarda ise Hawaii’de bulunan bir uzay teleskobu, Dünya’ya hızla yaklaşan yeni bir gök cismi keşfetmişti. Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Merkezi (IAU) tarafından hemen kaydedilen bu cisim tespit edildi. Cisim tespit edilir edilmez asteroit ve kuyruklu yıldızlar listesine eklendi.

Gök bilimciler tarafından yapılan tahminlerde “2020 SO” isimli cismin, Dünya’nın çekim gücü sayesinde geçici bir süreliğine “Mini Ay” olarak yörüngede seyredeceği belirtilmişti ancak NASA‘da çalışan asteroid uzmanı Paul Chodas’ın dikkatini bir şey çekmişti. Bu gök cisminin güneş etrafındaki hareketi neredeyse Dünya etrafındakilere çok benziyordu ve bu bir asteroid için alışılmadık bir durumdu. Dünya ile aynı düzlemde bulunan bir cismin bir asteroid standartlarının altında, saatte 2.400 km/s hızla hareket etmesi de bunun bir asteroid olma ihtimalini düşürdü. NASA’da görevli asteroid uzmanı Paul Chodas’a göre tüm bu veriler ışığında, cismin bir asteroid olmadığı belirlendi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası