SonTakip

Küba’dan Facebook ve WhatsApp kararı

Küba’da halk protestosu son günlerin gündem maddelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Küba hükümetinin eylemlere karşı aldığı karar ise …

Küba’dan Facebook ve WhatsApp kararı

Küba’da halk protestosu son günlerin gündem maddelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Küba hükümetinin eylemlere karşı aldığı karar ise dikkat çekti. Küba yönetimi, Facebook ve WhatsApp dahil olmak üzere birçok sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarına kısıtlama getirdi. Kısıtlamayı duyuran ise NetBlocks oldu.

Küba hükümeti Facebook ve WhatsApp için kısıtlama getirdi

Ekonomik sorunlar nedeniyle Küba‘da halkın tepkisi ve eylemleri dünya çapında tüm basın organlarında yankı buluyor. Ülkede temel mallara ulaşamama, elektrik kesintileri gibi sorunların doğduğu bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bu nedenle halk, yönetimi protesto ediyor.

Protestolara karşı Küba hükümeti Facebook ve WhatsApp dahil olmak üzere birçok sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları için kısıtlama kararı aldı. Hükümet, sosyal medyada ABD‘nin finanse ettiği ve gerçekleri manipüle eden kişilerin olduğunu belirtti. Ayrıca Küba yönetimine göre protestoların arkasındaki önemli etkenlerden arasında sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları var.

Londra merkezli NetBloks ise yaptığı açıklamada, Küba’da; Facebook, WhatsApp, Instagram ve Telegram‘da pazartesi ve salı günü kısmen sorun olduğunu ifade etti. NetBlocks direktörü Alp Toker, Küba’da kısıtlamaların olduğunu belirtti.

Diğer yandan Küba yönetiminin aldığı karar için Facebook da Reuters‘a açıklama yaptı. Facebook, kısıtlamaya karşı çıktığını ve bu karardan en kısa sürede dönülmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası