Japonya’nın ters dönen uzay aracından ilk temas!

Ay yüzeyinde inişten sonra ters dönen talihsiz Japon uzay aracı SLIM ile ilk temas sağlandı! İşte detaylar…

Japonya’nın ters dönen uzay aracından ilk temas!

Japonya geçtiğimiz cuma günü yeni bir uzay başarısına imza attı. Ülke tarihinde ilk kez Ay yüzeyine yumuşak iniş gerçekleştirildi. Japonya bu inişle birlikte dünya tarihinde Ay’a ulaşan 5. ülke olma unvanına da sahip oldu ancak SLIM uzay aracı Ay yüzeyinde ters döndü ve sessizliğe büründü. Aradan geçen günlerin ardından Japon uzay aracı SLIM ile ilk temas sağlandı. İşte detaylar…

Japonya talihsiz uzay aracı SLIM ile ilk temasa geçti!

Japonya geçtiğimiz cuma günü Ay yüzeyine yumuşak bir iniş gerçekleştirdi. Ülke tarihi için bir ilk niteliği taşıyan bu inişle birlikte Japonya, dünya üzerinde Ay’a giden 5. ülke unvanının da sahibi oldu. Kalkış ve Ay yörüngesine gidiş esnasında herhangi bir problem yaşanmadı. Ay yörüngesinde yapılan kısa bir yolculuğun ardından araç inişe geçti.

İniş esnasında da ciddi bir sorun yaşanmadı. Ancak Ay’a inişin ardından araç bir anda ters döndü. Ay yüzeyinde ters dönmüş bir şekilde duran Japon uzay aracı SLIM ile daha sonra bağlantı kesildi. Zira aracın güneş panelleri de ters dönmüştü ve bataryasında sadece birkaç saatlik şarj kalmıştı. Japonya Uzay Ajansı JAXA tarafından paylaşılan verilere göreyse SLIM’ın tekrardan hayata dönmesi için güneş ışınlarının paneline ulaşması gerektiği bunun da ilerleyen saatlerde kısa periyotlar ile gerçekleşeceğini bildirdi.

Aradan geçen sürenin ardından güneş ışınları tekrar aracın panellerine ulaştı ve araç şarj olmaya başladı. Her ne kadar ters dönmüş bir şekilde dursa da bilimsel çalışmalar için gerekli olan görüntüleri toplayabiliyor. MBC yani çok bantlı bilimsel kamera ile gözlemlere başlayan JAXA aracın bu şekilde de kullanılabileceğini göstermiş oldu.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası