SonTakip

iPhone 13’ün uydu özelliği hakkında çarpıcı iddia!

Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 13 serisinin “uydu telefonu” olarak da kullanılabileceğini iddia etti. Ortaya çıkan bilgilere göre, iPhone …

iPhone 13’ün uydu özelliği hakkında çarpıcı iddia!

Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 13 serisinin “uydu telefonu” olarak da kullanılabileceğini iddia etti. Ortaya çıkan bilgilere göre, iPhone 13’te uydu iletişimini destekleyen özel bir Qualcomm X60 modem yer alacak. Telefon böylelikle, LEO (Low Earth Orbit) veya Türkçe adıyla Alçak Uydu Yörüngesinde bulunan uydularla bağlantı kuracak. Bu, herhangi bir hücresel bağlantıya ihtiyaç duymaksızın arama ve mesaj gönderme yeteneklerine sahip olacağı anlamına geliyor.

iPhone 13 serisi henüz tanıtılmadığı için bu iddiaların gerçekliği konusunda farklı söylentiler var. Onlardan bir tanesi de Bloomberg yazarı Mark Gurman’a ait. Edindiği bilgileri haftalık PowerOn bülteninde paylaşan Gurman, iPhone 13 uydu özelliği hakkında açıklama yaptı.

iPhone 13 her yerde uydu iletişimi sağlamayacak

Mark Gurman, iPhone 13 ile gelmesi beklenen uydu özelliğinin dünya genelindeki bütün bölgelerde kullanılamayacağını açıkladı. Apple’ın bu noktada farklı bir strateji izleyerek yeniliği yalnızca belirli pazarlarda erişime açacağını kaydetti. Şirketin kendi uydu sistemini geliştirmek istediğinin de altını çizen Gurman, sözlerine şunları ekledi:

“Acil durum özellikleri yalnızca hücresel kapsama alanı olmayan alanlarda ve yalnızca belirli pazarlarda çalışacak. Apple, cihazlara veri bağlantısı sağlamak için kendi uydu bağlantısını da kullanmayı hedefliyor. Ancak bunun hayata geçmesine daha yıllar var.”

Uydu telefonu olarak kullanılamayacak

Uydu özelliği sayesinde iPhone 13 kullanıcılarının, telefon çekmediği zamanlarda bile birbirleriyle arama yapabilecekleri iddia edilmişti. Bu iddialara yönelik açıklama yapan Mark Gurman, yakın gelecekte böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söyledi. Gurman, bülteninde şu bilgileri paylaştı:

“Bazıları bana bu yeni özelliklerin, iPhone’un uydu telefonu olarak kullanılabileceği ve hücresel kapsama alanı olmadan arama yapabileceği iddiasını sordu. Cevap ise koca bir hayır. Bunun, önümüzdeki yıl veya yakın gelecekte gerçekleşmesi beklenmiyor.”

Aslında Apple’ın temel amacı, uydu iletişimini acil durum gereksinimlerinde kullanıcılara sağlamak. Bu bağlamda şirketin Mesajlar uygulamasına uydu bağlantısı yeteneği kazandıracağı ve böylelikle kullanıcıların herhangi bir hücre sinyal olmadan acil servislerle iletişim kurabileceği belirtiliyor. Hatırlatmak gerekirse: Mesajlar uygulamasında iMessage mavi, SMS ise yeşil konuşma balonuyla ayırt ediliyor. Uydu iletişimiyle gönderilen/alınan acil durum mesajlarının ise gri renkte gösterileceği iddialar arasında.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası