iOS 17’ye günler kala: iOS 16 kullanım oranı şaşırttı!

Apple, iOS kullanım oranlarını ortaya koydu. Android 13’e kıyasla oldukça önde olan iOS 16, neredeyse tüm iPhone’larda kullanılıyor.

iOS 17’ye günler kala: iOS 16 kullanım oranı şaşırttı!

WWDC 2023 etkinliği yaklaşırken, Apple iOS sürümlerinin kullanım oranlarını ortaya koyan bir rapor paylaştı. Son veriler, aktif olarak kullanılan tüm iPhone’ların yüzde 80’inden fazlasında iOS 16 ve daha üstü sürümlerin olduğunu gösterdi. Peki Apple bu orandan memnun mu?

Tüm iPhone’ların yüzde 81’i iOS 16 kullanıyor

Apple, iOS 16 sürümünü geçtiğimiz Eylül ayında erişime açtı ve nispeten kısa bir süre içinde önemli bir kullanıcı tabanı yakalamayı başardı. Tüm aktif iPhone’larda iOS 16’nın kullanım oranı yüzde 81 seviyesine yaklaşmış durumda. Bu rakam, özellikle Android 13 ile kıyaslandığında oldukça ilerde görünüyor.

Aslında yüzde 80’in üzerindeki kullanımın şaşırtıcı olmadığını söylemek gerekiyor. Bu yılın başlarında yayınlanan analizde iPhone kullanıcılarının yüzde 72’sinin iOS 16’ya geçtiği bildirilmişti. Öte yandan, tüm iPad’lerin yüzde 71’i ise iPadOS 16’ya geçiş yapmış durumda.

Son dört yıl içinde piyasaya sürülen iPhone’lar incelendiğinde, iOS 16’nın kullanım oranı yüzde 90’a ulaşıyor. Bu istatistik, Apple kullanıcılarının yeni sürümlere karşı istekli olduğunu da gösterir nitelikte. Bu modellerin yüzde 8’i hala iOS 15 kullanıyorken, yüzde 2’si ise daha eski sürümlerde.

Android tarafında ise çok daha yavaş bir ilerlemenin olduğunu belirtelim. Ekim ayında piyasaya sürülen Android 13, Nisan itibarıyla tüm cihazların yaklaşık yüzde 12,1’inde kullanılıyordu.

Öte yandan bir süre önce iPhone kullanıcıları iOS 16.5 batarya performansından şikayet etmeye başladı. Twitter’dan yeni güncellemeye yönelik eleştirilerini dile getiren kullanıcılar, bazı modellerin pil ömrünün azaldığını söyledi. Ancak Apple bunun gerçek olmadığını bildirdi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası