SonTakip

iOS 15.4’ün herkese açık beta sürümü yayınlandı!

Apple, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta sürümlerini iki gün önce geliştiriciler için yayınlamıştı. Şirket şimdi ise betayı genel kullanıcıların …

iOS 15.4’ün herkese açık beta sürümü yayınlandı!

Apple, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta sürümlerini iki gün önce geliştiriciler için yayınlamıştı. Şirket şimdi ise betayı genel kullanıcıların erişimine açarak, iOS’un yeni sürümünü geliştirici olmayanların da test etmesine izin verdi. Sizler de iPhone veya iPad’inize iOS 15’in Public Beta profilini indirerek kablosuz bağlantı aracılığıyla güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Yeni iOS sürümüyle birlikte iPhone kullanıcılarının uzun süredir beklediği ‘maske takılıyken Face ID ile kilit açma’ özelliği kullanıma sunuldu. Ayrıca Apple, WWDC21 etkinliğinde duyurduğu ancak aylardır ertelediği Evrensel Kontrol işlevini de nihayet hayata geçirdi. Peki iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta ile gelen yenilikler neler?

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta yenilikleri

1) Maske ile Face ID artık mümkün

Apple, iOS 15.4 sürümüyle maske takılıyken Face ID ile kilit açma özelliğini getirdi. Şu anda beta aşamasında olan bu yenilik uzun zamandır beklenmekteydi. Aslında Apple Watch sayesinde de maske takılıyken Face ID ile iPhone’un kilidi açılabiliyordu. iOS 15.4, Apple Watch zorunluluğunu ortadan kaldıracak.


Maske takılıyken Face ID ile kilit açmak mümkün oluyor.

2) Evrensel Kontrol özelliği geliyor

iOS 15.4 ile gelecek yeniliklerden bir tanesi de: Evrensel Kontrol. Bu özellik sayesinde aynı iCloud hesabı açık olan iPad’ler ve Mac’ler tek bir imleç ve klavyeyle kontrol edilebilecek. Örnek vermek gerekirse; MacBook’unuzun trackpad’ini ve klavyesini doğrudan iPad’inizde de kullanabileceksiniz. Evrensel Kontrol, iOS 15.4 ve macOS Monterey 12.3 yüklü cihazlarda otomatik olarak aktifleşecek.


Evrensel Kontrol özelliğinin çalışma şekli.

3) Yeni emojiler yolda

Henüz beta aşamasında olan yeni iOS sürümüne 37 emoji ekleneceği ortaya çıktı. Yeni emojiler arasında; eriyen yüz, selamlama, fasulye, gözleri ve ağzı açık yüz, çapraz ağızlı yüz gibi simgeler yer alıyor. Sadece yeni emoji eklenmesiyle sınırlı kalmayıp, mevcut emojiler de farklı varyasyonlarla genişleyecek. Tabii ki bunlar Unicode standardıyla uyumlu olacak.


iOS 15.4’le gelecek yeni emojiler

4) Otomasyon etkinleştirildiğinde uyarı almayı kapatın

Kestirmeler uygulamasındaki Otomasyon özelliği sayesinde iPhone’da bir işlemin belirlediğiniz saatte otomatik yapılmasını sağlayabiliyorsunuz. Halihazırda uygulama, bir otomasyon çalıştıktan sonra kullanıcıyı bilgilendirme amaçlı bildirim gönderiyor. Beta aşamasındaki iOS 15.4 ile birlikte otomasyon çalıştığında bildirim almamayı seçebileceksiniz.


Otomasyon çalıştıktan sonra bildirim gelmesini kapatabileceksiniz.

5) Bağlı klavyenin parlaklığını ayarlama

iPadOS 15.4 sürümüyle birlikte Kontrol Merkezi’ne, cihaza bağlı arkadan aydınlatma özellikli klavyenin parlaklığını ayarlamanızı sağlayan ‘Klavye Parlaklığı’ seçeneği eklenecek. Apple’ın Magic Keyboard’ı ile uyumlu olan bu özelliği kullanmak için öncelikle Ayarlar > Kontrol Merkezi bölümündeki + işaretine tıklayarak klavyenin eklenmesi gerekecek.

6) iCloud Anahtar Zinciri’nde not desteği

iCloud Anahtar Zinciri kullanıcıları, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 sürümünde parolalarına not ekleyebilecekler. Bu noktada herhangi bir kısıtlama olmayacak. Apple istenen her parolaya not eklenmesine müsaade edecek.

7) Üçüncü taraf uygulamalarda 120 Hz dönemi

Apple, iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerine 120 Hz yenileme hızı desteği ekledi. Ancak telefona yüklenen üçüncü taraf uygulamalar, 120 Hz ProMotion teknolojisinden faydalanamıyordu. Apple, bunun bir Core Animation hatası olduğunu ve en kısa sürede düzelteceğini söylemişti. Yeni iOS sürümüyle üçüncü taraf uygulamalarda 120 Hz özelliği kullanılabilecek.


iPhone 13 Pro ve Pro Max’te 120 Hz yenileme hızı desteği var.

8) Özel Email Alan Adları

Apple, iCloud+ aboneliği kapsamında sunduğu özel e-posta işlevini iOS 15.4’te geliştirdi. Yeni sürümle birlikte kullanıcılar doğrudan iCloud Mail üzerinden Özel Email Alan Adı oluşturabilecekler.

9) Kozmetik Tarama aracı

Bilindiği üzere Apple, ABD ve Almanya başta olmak üzere belirli ülkelerde resmi takas programı yürütüyor. Bu kapsamda müşteriler eski iPhone’ları karşılığı Apple’da kullanabilecekleri hediye kartına sahip oluyorlar. Apple’ın geliştirdiği Kozmetik Tarama aracı ile kullanıcılar, iPhone’ların çizik, darbe vb. hasarlara karşı ne durumda olduğunu analiz edebilecekler.

10) Web sitelerinde hızlı oturum açma

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 sürümleriyle birlikte, Face ID veya Touch ID aracılığıyla kimlik doğrulamaya izin veren web sitelerinde, parola girmek yerine iPhone ile kimlik doğrulaması yapılabilecek.

Yeni iOS sürümündeki diğer özellikler arasında; Cüzdan ve Sağlık’a AB Uyumlu Dijital COVID Sertifikası formatında aşı kayıtlarının eklenmesi, oyun kontrolcü desteği, TV uygulamasında yeni özelleştirme seçenekleri ve SharePlay’i doğrudan paylaşım sayfasından etkinleştirme yer alıyor.

watchOS 8.5 ve tvOS 15.4 genel beta sürümleri de yayında

Apple, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 genel beta sürümlerine ek olarak Apple Watch’ın işletim sistemi watchOS 8.5’in genel beta sürümünü de yayınladı. Ayrıca macOS Monterey 12.3 ve tvOS 15.4 işletim sistemlerinin de herkese açık betası kullanıma sunuldu.

Eğer Apple’ın beta programına katıldıysanız Ayarlar > Yazılım Güncellemesi kısmında güncellemeleri denetleyebilir ve yeni sürümü yükleyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası