Intel işlemcilerin ismi değişiyor: i3, i5 ve i7 olmayacak!

Intel, Meteor Lake ile işlemci adlandırmasında değişikliğe gidiyor. Buna göre artık Core i markası kullanılmayacak.

Intel işlemcilerin ismi değişiyor: i3, i5 ve i7 olmayacak!

Finansal açıdan zor bir dönemden geçen Intel, işlemcilerinin isimlendirmesini değiştirmeye hazırlanıyor. Donanım devi, 14. Nesil Meteor Lake serisinin yeni bir markalaşma planıyla geleceğini duyurdu. Bu karara göre artık “Core i” ifadesi yerine “Core Ultra” kullanılacak.

Intel Core i5 yerine Core Ultra 5 geliyor

Teknoloji dünyasının kilit markalarından biri olan Intel, klasikleşmiş işlemci adlandırmasını terk etmeyi planlıyor. Yeni marka şemaşıyla birlikte i3, i5, i7 ve i9 gibi isimler yerine Ultra tercih edilecek. Yeni adlandırmanın Meteor Lake ile görücüye çıkması bekleniyor.

Şirket henüz detayları sunmadı, ancak 14. Nesil’de uygulanması karışık tepkiler alacak gibi görünüyor. Yeni marka şemasına ait ilk modelin ise “Core Ultra 5 1003H” adıyla geleceği belirtildi. Bu model normalde Core i5 ailesinin bir üyesi olacaktı.

Intel Küresel İletişim Direktörü Bernard Fernandes, Meteor Lake işlemcilerinin lansmanına hazırlanırken marka değişiklikleri üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Ancak paylaştığı tweet’te doğrudan “Ultra Core” markasına atıfta bulunmadı.

Sektör uzmanları ise konu hakkında karışık yorumlara sahip. Örneğin yarı iletken pazar analisti Dylan Patel, yeniden markalanmanın Intel’in sıkıntılarını gidermeyeceğini ve “çok dar görüşlü bir hareket” olacağını söyledi.

Ayrıca bilgisayar dünyasına hakim olmayan birçok insanın bile Core i7 ile i5 isimlerine aşina olduğunu söyledi. “Birçok insanın söylediği gibi, i5 ve i7 markaları biliniyor ve tanınıyor. Bunların değişmesinin şirkete etkisi negatif olur” dedi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası