SonTakip

Intel 14. Nesil Meteor Lake için ray-tracing müjdesi

Intel’in en yeni 13. Nesil Raptor Lake işlemci ailesi birkaç ay sonra tanıtılacak. Ancak 14. Nesil Meteor Lake hakkında dikkat çekici …

Intel 14. Nesil Meteor Lake için ray-tracing müjdesi

Intel’in en yeni 13. Nesil Raptor Lake işlemci ailesi birkaç ay sonra tanıtılacak. Ancak 14. Nesil Meteor Lake hakkında dikkat çekici bilgiler gelmeye başladı. Meteor Lake APU’larda ray-tracing desteği olacağı, ancak Intel XMX birimlerine yer vermeyeceği iddia edildi.

Intel 14. Nesil Meteor Lake ile sunulacak tüm yenilikler

2023 yılında duyurulması beklenen 14. Nesil Meteor Lake ailesi, Intel için birçok konuda değişikliğe yol açacak. İlk olarak, Intel 7 düğümünden Intel 4’e geçiş yapılacak ve ayrıca ilk defa Intel işlemcilerinde TSMC 3nm mimarisi bulunacak.

Güney Kore’den gelen yeni bilgiler Meteor Lake’in iGPU özelliklerini ortaya çıkardı. 14. Nesil’deki entegre ekran kartı çiplerinin ray-tracing teknolojisini destekleyeceği iddia edildi. Intel için dikkat çeken bir yenilik olsa da, RDNA2 iGPU’ya sahip AMD Ryzen 6000 modellerinde zaten olduğunu belirtelim.

İddiaya göre Intel, ray-tracing desteğini sunmak için bazı teknolojilerden de feragat etmek zorunda kaldı. Meteor Lake iGPU’da performansı artışı sağlayan XMX birimlerinin olmayacağı ifade edildi. Bu da doğal olarak Xe Super Sampling (XeSS) desteğinden yoksun olacağını gösteriyor.

Ayrıca bir süre önce Intel’in Meteor Lake için TSMC siparişlerini almakta zorlandığı ifade edildi. 3nm teknolojisinde TSMC N3’e güvenen Intel, üretimi ertelediği için N3E sürecine geçiş yapmış olabilir. Yine de bu geçişi doğrulamadı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası