Instagram’ın yeni özelliği açıklandı! Dolandırılmaya son

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, yapay zeka ile oluşturulan görselleri işaretleyecek. İşte detaylar…

Instagram’ın yeni özelliği açıklandı! Dolandırılmaya son

Meta‘nın sahibi olduğu Instagram, son dönemlerde önemli yenilikler ile adından söz ettiriyor. Kullanıcıların güvenliğini önemseyen şirket, bunun yeni adımlar atıyor. Bu kapsamda Instagram’ın yapay zeka ile oluşturulan görselleri algılayacağı açıklandı. İşte yeniliğin detayları…

Instagram’da yapay zeka tarafından oluşturulan görseller etiketlenecek

Son yıllarda yapay zeka alanında önemli bir ilerleme kaydedildi. Ancak bu gelişmelerin beraberinde bazı etik ve güvenlik endişeleri de oluştu. Zira yapay zekanın sahte görseller oluşturmak gibi sahtekarlık içeren işler için kullanılabilmesi mümkün. Popüler sosyal medya uygulaması Instagram ise bunun için harekete geçiyor.

Aslına bakacak olursak şirket, zaten harekete geçmişti. Öyle ki geçtiğimiz aylarda kendi resim yaratma modeli Imagine AI tarafından oluşturulan görselleri algılayan ve buna bir belirteç yerleştiren sistemi devreye aldı. Şimdi bu sistem daha da kapsamlı hale geliyor.

Meta tarafından kısa süre önce yapılan açıklamaya göre Instagram, Facebook ve Threads uygulamalarında, Meta‘nın Imagine AI‘ı yanı sıra OpenAI ve Google gibi büyük şirketlerin resim oluşturma modelleriyle de oluşturulan görseller, artık özel bir belirteç alacak. Bu belirteç, resmin yapay zeka ile oluşturulduğunu gösterecek.

Bu yeniliğin ne zaman kullanıma sokulacağı şimdilik bilinmiyor. Tahminler, önümüzdeki haftaları gösteriyor. Sonuç olarak şimdilik beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Söz konusu bu özelliğin faydalı olacağı kesin. Zira sosyal medyada ünlü isimlerin sahte fotoğraflarıyla hesaplar açıp, kullanıcıları dolandırmaya çalışan hesaplar hiç eksik olmuyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası