SonTakip

Instagram, nefret suçuna müdahale etmeye hazırlanıyor!

Instagram, platformundaki kötü eylemleri azaltmak istiyor. Özellikle sosyal medya platformlarının son dönemlerdeki en büyük sıkıntılarından …

Instagram, nefret suçuna müdahale etmeye hazırlanıyor!

Instagram, platformundaki kötü eylemleri azaltmak istiyor. Özellikle sosyal medya platformlarının son dönemlerdeki en büyük sıkıntılarından olan nefret suçu ve zorbalık, şirketin de gündemine geldi. Firma, bütün kullanıcılarına daha temiz bir deneyim sunma konusunda çalışmalara başladı.

Önemli açıklamalarda bulunan şirket, nefret suçu ve zorbalığın önüne geçebilecek bir dizi yeni hamlesini tanıttı. Sosyal medya devi, kullanıcıların kötü niyetli paylaşımları görmemesi için elinden geleni yapacak.

Instagram, şüpheli paylaşımları uzaklaştıracak

Resmi blog sitesinden paylaşılan duyuruya göre, kullanıcıların ırkçılık, nefret suçu ve zorbalık içeren gönderilere ulaşması daha da zorlaşacak. Ana akışı içerisindeki şüpheli paylaşımları gizlemeyi planlayan şirket sizi, platform içerisinde daha fazla zaman geçirmeye zorlayacak. Bu sayede sosyal medya içerisinde, kötü niyetli paylaşımların bir nevi sessize alınabileceği düşünülüyor.

Konuyu açıklamasında da özetleyen Instagram cephesi, yeni sisteminden bir hayli ümitli. Şirket herkesin topluluk kurallarına uyması gerektiğini düşünüyor:

Sistemlerimiz bir gönderinin zorbalık, nefret söylemi veya şiddeti teşvik edebileceğini tespit ederse, bunu o kişinin takipçilerinin akışlarında ve hikayelerinde daha düşük gösteririz. Bir şeyin kurallarımızı ihlal edip etmediğini anlamak için, bir altyazının daha önce kurallarımızı çiğneyen bir altyazıya benzeyip benzemediğine bakacağız.

Bir nevi geçmişteki örneklerle kıyaslama yoluna gidecek olan Instagram, gönderileri yine de silme konusunda ısrarcı değil. Şüpheli paylaşımları algoritma ile bulunması güç hale getirecek platform, kaldırma işleminin yapılmayacağını da belirtti. Ayrıca Instagram, size hangi gönderilerin gösterileceğine karar verirken geçmişinizi de dikkate alacağını duyurdu. Bu sayede hali hazırda ilginizi çeken şeyler dışında bir konu başlığı otomatik olarak karşınıza çıkmayacak.

Normal şartlarda benzer bir algoritma yapısına sahip olan Instagram, daha önce belirttiğimiz bu konuyu, bu sefer şikayetlere göre tasarlayacak. Şöyle ki, eğer daha önce, rahatsız olup şikayet ettiğiniz bir paylaşım varsa, ona benzer nitelikteki gönderiler karşınıza çıkmayacak. Temiz platform anlayışını bu şekilde sağlamak isteyen şirket, bakalım başarılı olabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası