Instagram hayatımızın merkezi mi yoksa hayatımız haline mi geldi?

Instagram hayatımızın merkezi mi yoksa hayatımız haline mi geldi?

Instagram şu an aylık 1 milyarlık aktif kullanıcısıyla devasa bir mecra. Peki Instagram hayatımızın merkezi mi yoksa bazılarımız için hayatının bir parçası haline mi geldi? Instagram bağımlılığı ise tamamen ayrı bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Sorduğumuz sorunun cevabı kesin olmasa da çoğu kişinin paylaşım alışkanlıklarını, yaşayış biçimlerini, spor ve ilgi alanları gibi birçok şeyi değiştirdi. Bunu kabul etmek gerekiyor. 2010 yılında hayatımıza giren bu küçük kamera logolu platform, sosyal medya bağımlılıklarında köşe taşı uygulaması olarak yer alıyor.

Instagram’ın test ettiği özellikler sızdırıldı!

Geçtiğimiz günlerde yeni özelliklerini duyuran Instagram, farklı yeniliklerle karşımıza çıktı. Bir Twitter kullanıcısı Instagram yer bildirimi özelliği ile ilgili değişiklik yapılacağını sızdırdı.

Instagram bağımlılığı ile değişen alışkanlıklar

Yapılan araştırmaların çoğu 10 yıl içinde platformun hayatımızın içine sızdığını, iş kapısı haline geldiğini, eğlencenin merkezi olduğunu ve insanların aslında olmadıkları gibi davrandığı bir dünya haline geldiğini kanıtlıyor. Ancak bunun yanında, fotoğraf paylaşma alışkanlıkları, yeme-içme, seyahat etme, satın alma alışkanlıkları gibi birçok alışkanlığı da yönlendirir hale geldi.

Filtrelerin yükselişi ile birlikte popüler kişilerin Instagram üzerinden yaptığı paylaşımlar diğer Instagram kullanıcıların bu hayatları özenmesini hatta bu hayatları yaşamak için verdiği mücadeleyi anlattı. Seyahat paylaşımları yapan hesaplar ise birçok kişinin bilmediği, keşfedilmesi gereken yerleri fotoğraflar ve videolar sayesinde keşfetmesini sağladı. Normalde o kadar popüler olmayan avakado ve mango gibi yiyecekler Instagram ile birlikte popülaritesini ikiye, üçe hatta dörte katladı.

Instagram hayatımızın merkezi mi oldu? 

Kendisini güzel ya da yakışıklı hissetmeyen kişiler bu mecrada kendisine bir şekilde yer buldu ve bunu devam ettirdi. Estetik operasyonların artmasıyla tek tip insanlar türemeye başladı, paylaşım yapmak uğruna kendisini tehlikeye atanlardan, hayatını kaybedenlere kadar her çeşit şey kendisini bu platform vesilesiyle gösterdi. Bazıları için düzenli paylaşım yapmamak hayati bir duruma dönüştü. Instagram üzerinden gelir elde edenler için platformun hayatının merkezi olmaktan ziyade, direkt hayatı haline geldiğini ise görüyoruz.

Instagram hayatımıza 10 yıl önce girdi ve birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Bir 10 yıl daha yer alacakmış gibi duran platformun ilerleyen yıllarda nasıl bir dönüşüm yaratacağı ise tahmin dahi edilemiyor.

https://shiftdelete.net/instagram-hayatimizin-merkezi-mi-yoksa-hayatimiz-haline-mi-geldi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası