SonTakip

iMessage neden Android’e gelmedi? İşte yanıtı!

Apple yıllar önce iMessage adlı mesajlaşma servisini Android kullanıcılarına sunabilirdi. Fakat ortaya çıkan son raporlar şirketin bunu kasıtlı …

iMessage neden Android’e gelmedi? İşte yanıtı!

Apple yıllar önce iMessage adlı mesajlaşma servisini Android kullanıcılarına sunabilirdi. Fakat ortaya çıkan son raporlar şirketin bunu kasıtlı olarak gerçekleştirmediğini gözler önüne serdi.

Epic Games ve Apple arasında devam eden antitröst davası yeni belgeleri ortaya çıkarmaya devam ediyor. İki taraf arasındaki son duruşmada Apple’ın 2013 yılında iMessage‘ı Android ile çapraz uyumlu bir hale getirebileceğine ilişkin belgeleri yayınlandı. Rekabetçi nedenlerden ötürü şirket popüler mesajlaşma hizmetini kendi ekosistemi içerisinde tutmaya karar verdi.

Apple, kullanıcılarını Android’e kaptırmak istemiyor

Apple’ın İnternet Yazılım ve Hizmetlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue, şirketin Epic Games ile devam eden davasında çarpıcı açıklamalarıyla gündeme geldi. Şirketin iMessage için Android’de iOS ile çapraz uyumlu bir şekilde çalışan bir sürüm yapmış olabileceğini dile getiren Cue, her iki platformun kullanıcılarının birbirleriyle sorunsuz bir şekilde mesaj alışverişi yapabilmelerinin aslında mümkün olduğunu söyledi.

Apple, iMessage’ı rekabetçi sebeplerden ötürü Android’de yayınlamadı.

Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi de Cue’ye benzer açıklamalar yaptı. Federighi’ye göre iMessage’ın Android’de olması, ailelerin çocuklarına ucuz bir telefon satın alması için iPhone’lardan uzaklaşmalarını sağlayacak. Bu yüzden şirket uygulamayı iOS’e özel tutma kararı alıyor.

“iMessage uygulamasını Android’e taşımak bize zarar verecek”

Bu iki dikkat çeken açıklama akıllara şirketin App Store’dan sorumlu yöneticisi Phil Schiller‘in 2016’daki demecini hatırlattı. Schiller, iMessage’ı Android’e taşımanın Apple’a yardımdan çok zarar vereceğini söylemişti. Bu doğrultuda Apple, kullanıcıları kendi bünyesine kazandırmak ve onları ekosistemi üzerinde kapalı bir şekilde tutmak istiyor.

iMessage hala Android işletim sistemine ait platformlarda mevcut değil. İleride de uygulamanın Google Play Store‘a geleceği pek mümkün görünmüyor.  2011 yılında hayata geçen iMessage servisi şu anda iOS, macOS ve watchOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor. Popüler mesajlaşma hizmeti yalnızca iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac modellerinde yayınlanıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası