Güvenliğiniz tehlikede! Yapay zeka, kötü niyetli saldırılara karşı ne kadar savunmasız?

Yapay zeka teknolojisinin güvenliği üzerine yapılan bir araştırmada, son derece şaşırtıcı sonuçlara ulaşıldı. Yapay zeka, güvensiz olabilir.

Güvenliğiniz tehlikede! Yapay zeka, kötü niyetli saldırılara karşı ne kadar savunmasız?

Son zamanların en popüler teknolojileri arasında yer alan yapay zeka; kamu kurumlarından sağlık sektörüne, otonom araçlardan mobil cihazlara birçok alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. İnsanlarla arasındaki etkileşimi önemli bir boyuta ulaşmış durumda olan teknolojiyle ilgili bir araştırma, bazı dikkat çekici bulguları gözler önüne seriyor. İşte detaylar

Yapay zeka sistemleri, sanıldığından daha savunmasız!

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nin yürütmekte olduğu bir araştırma projesi kapsamında, yapay zeka güvenliği masaya yatırıldı. Sistemlerin kötü niyetli saldırılara karşı neler yapabildiğini görmek adına sınırların zorlandığı araştırmada, son derece kritik sonuçlara ulaşıldı. Bu sonuçlar, günümüz koşullarında bu sistemlerin sanıldığından çok daha savunmasız olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma süresince yapılan düşmanca denemeler, yapay zeka sistemlerine sağlanan veri akışının manipüle edilmesi suretiyle gerçekleştirildi. “QuadAttacK’ isimli özel bir yazılım aracılığıyla yapılan denemelerde sistemlerin karar verme süreçleri detaylı bir şekilde incelenerek olası güvenlik açıkları tespit edildi.

Tespit edilen farklı güvenlik açıkları üzerine yoğunlaşan araştırmacılar, sistemlerin güvenlik seviyesinin beklenenden çok daha düşük seviyede olduğunu ifade ettiler. Örneğin yapay zeka ile veri analizi yapan bir X-ray cihazının incelediği verileri kolaylıkla değiştirilebilmesiyle sonuçlanabilecek bu güvenlik açıkları, birçok kritik sektörü de büyük bir risk faktörüyle karşı karşıya bırakıyor.

Gerçekleştirilen bu kritik araştırmanın bilimsel raporları henüz tam anlamıyla hazırlanmamış olsa da araştırma eskiz haliyle bile ziyadesiyle dikkat çekici görünüyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası