Google, I/O 2023 etkinliğinde gelişmiş Bard ve diğer yapay zeka teknolojilerini tanıttı!

Google, I/O 2023 etkinliğinde Android 14 ve Pixel 7a’nın yanı sıra markanın yeni yapay zeka teknolojileri de tanıttı.

Google, I/O 2023 etkinliğinde gelişmiş Bard ve diğer yapay zeka teknolojilerini tanıttı!

Google her yıl düzenlediği I/O etkinliği kapsamında yeni teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. ShiftDelete.Net ekibinden Seda Alkan’ın da katıldığı etkinlikte Android 14 ve Pixel 7a’nın yanı sıra markanın yeni yapay zeka teknolojileri de tanıtılıyor.

Google yeni yapay zeka teknolojilerini tanıtıyor

Yapay zeka dünyasının en önemli oyuncuları arasında yer alan Google, ChatGPT rakibi Bard‘ı resmi olarak geçtiğimiz Şubat ayında tanıtmıştı. Şirket şimdi ise Bard’ın yeni versiyonunun yanı sıra şirket düzenlediği etkinlik ile Gmail, Haritalar ve PalM2 teknolojisini de bizlerle paylaştı.

Google I/O 2023 etkinliği ile birlikte ilk olarak Gmail yapay zeka yardımcısını gözler önüne serdi. Gmail’in yapay zeka destekli asistanı mesaj oluşturmak ve yazı şekilleri için çok daha fazla seçenek sunacak. ‘Bana yardım et’ seçeneği ile artık mail yazmanın çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Google aynı zamanda haritalar uygulaması için de çok önemli geliştirmeler sundu. Google Haritalar yapılan yenilik ile birlikte artık üç boyutlu haritalar içerisinde rotaları gösterebilecek. Bu özellik aynı zamanda hava durumu ve trafik yoğunluğunu da kullanıcısına aktaracak. Henüz kısıtlı bir alanda sunulan bu özelliğin adres bulmayı önemli ölçüde kolaylaştırması bekleniyor.

Teknoloji devinin etkinlikte duyurduğu bir diğer yapay zeka gelişmesi ise Fotoğraflar uygulaması oldu. Magic Editor adı verilen uygulama ile fotoğraflar önemli ölçüde değiştirilebilecek. Yapay zeka desteğine sahip bu özellik ile artık fotoğraf düzenlemenin çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Yapay zeka teknolojisindeki bir diğer önemli duyuru ise PaLM 2 oldu. Tüm yapay zeka teknolojilerini daha güçlü hâle getireceği belirtilen yeni dil modeli, Google’ın tüm sistemlerinde meydana gelecek önemli değişimin en önemli parçası olarak görülüyor.

Bard artık çok daha yetenekli

Google Brain and DeepMind ekipleri tarafından oluşturulan yeni yapay zeka dil modeli ile şirketin sohbet robotu Bard’ın matematik, mantık ve muhakeme becerileri önemli oranda artacak. Yeni dil modeli ile çok daha yetenekli hale geldiği belirtilen Bard artık Google E-Tablolar işlevleri de dahil olmak üzere 20 programlama dilini kullanabilecek.

Bunun yanı sıra artık Bard, Gmail ve Dokümanlar’a aktarılabilecek. Ayrıca önümüzdeki günlerde, Bard ile görsel alışverişi de önemli oranda gelişecek. Bard artık verdiği yanıtlara Google aramalardan ve bilgi grafiğiden görseller ekleyebilecek. Şirket böylelikle ChatGPT ve Bing’in sahip olduğu özellikleri de kendi sohbet robotuna eklemiş oldu.

Bard üzerinde artık Adobe Firefly görselleri oluşturulabilecek. Böylelikle kullanıcılar Bard üzerinden tanımlayarak istedikleri görsellere ulaşabilecekler. Buna ‘bir çocuk partisinde tek boynuzlu at’ görseli d dahil!

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası