Google Haritalar yakıt tüketimini azaltacak!

Google, Haritalar uygulamasına her geçen gün yeni özellikler getiriyor. Son olarak belirtilen rotalardaki ücretli geçişleri de göstemeye …

Google Haritalar yakıt tüketimini azaltacak!

Google, Haritalar uygulamasına her geçen gün yeni özellikler getiriyor. Son olarak belirtilen rotalardaki ücretli geçişleri de göstemeye başlayan uygulama, yine kullanıcıların cebini düşünen bir özellik ile karşımıza çıkıyor. Google Haritalar, yeni özelliği ile artık yakıt ve enerji sarfiyatını da düşürmeyi hedefliyor.

Google Haritalar en çevreci rotayı oluşturabilecek

Google, geçtiğimiz gün navigasyon uygulamasında sunulacak olan yeni özelliği kullanıcılarına duyurdu. Buna göre Google Haritalar, kullanılan araç türlerine göre yakıt ve enerji maliyetlerini hesaplayabilecek. Uygulama, yaptığı hesaplamaların ardın kullanıcısına en uygun ve çevre dostu rotayı oluşturacak.

Bu özellik, kullanılan araç türünün (benzin, dizel, hibrit veya elektrikli) uygulamada seçilmesine olanak sağlıyor. Seçilen araç türünün ardından Google Maps, kullanıcıların belirli rotalarda ne kadar yakıt veya enerji tüketileceğine ilişkin bir tahmin yürütüyor.

Navigasyon uygulaması böylelikle en hızlı rotanın yanı sıra artık kullanıcısına en çevreci rotayı da sunmuş oluyor. Kullanıcılar ise bu sayede istedikleri rotayı seçerek yolculuklarına başlayabiliyor. Google, bu özelliği yakın zamanda 40 farklı Avrupa ülkesinde sunmaya başlayacak. Son özelliğin ise şimdilik sadece mobil cihazlar için sunulduğunu hatırlatalım.

Google daha önce de çeşitli yol bilgilerini sağlayarak kullanıcılarının yoğun trafik bulunan rotalardan kaçınmalarını sağlamıştı. Google, seneler geçtikçe navigasyon uygulamasını daha çevreci bir hâle getirme niyetinde.

Şirketler son dönemde karbon emisyonunu azaltmak için birlikte çalışmaya başlamış durumda. Emisyonları azaltmak için yapay zeka uygulamalarından faydalandığını açıklayan Google, bu yönde çalışmalarını da artıracak gibi görünüyor. Google’ın yanı sıra bir diğer teknoloji firması olan Apple da 2030 yılına kadar karbon-nötr olmayı planlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası