Google Haritalar orman yangını özelliğine kavuştu!

Google, resmi bir blog yazısıyla kullanıcıların orman yangın yerlerini ve şiddetini takip etmelerine yardımcı olabilmek için Google Haritalar …

Google Haritalar orman yangını özelliğine kavuştu!

Google, resmi bir blog yazısıyla kullanıcıların orman yangın yerlerini ve şiddetini takip etmelerine yardımcı olabilmek için Google Haritalar hizmetine yeni bir özellik eklediğini duyurdu. Kaliforniya’da ve dünyanın çoğu yerinde yüksek şiddetiyle hala devam eden orman yangınlarına karşılık Google, bu özelliğin orman yangınları konusuna yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Google Haritalar’da yangın yerleri kırmızı renkle işaretlenmiş grafiklerle kullanıcılara gösterilecek. Google arama motoruna devam eden bir orman yangınının adı yazıldığında kullanıcıya gerçek zamanlı bir harita sunulacak.

Google Haritalar orman yangını verilerini gösteriyor!

Yangın verileri; Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından işletilen bir meteoroloji uydusu olan GOES tarafından ve Google Earth sisteminden alınacak. Bu verilerin eşzamanlı bir veri aktarımı sağladığı ve saatte 1 kez güncellendiği de belirtildi. GOES uydusu yardımıyla veri sağlama işlemi; uydulardaki kızılötesi kameralar aracılığıyla gerçekleşecek. Bu kameralar, gezegendeki sıcak noktaların tespiti için gezegenin yüzey sıcaklıklarını anlık olarak izler. Bu veriler yardımıyla Google Haritalar, yangın algılama ve tanımlama algoritması kullanıyor.

Bir orman yangın alanının tam olarak nerede olduğu ve bu afetten nasıl kaçınılacağının erken bir şekilde bilinmesi Google Haritalar tarafından bizlere sağlanacak. 2019 yılında Kaliforniya’da denenen özelliğin artık ABD genelinde kullanıma sunulduğu açıklandı. İlerleyen zamanlarda da dünyanın çoğu yerinde kullanılacağı tahmin edilen bu özellik, çoğu canlının hayatının erken bir şekilde kurtarılmasına neden olabilir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası