SonTakip

Google Chrome mobil için sekme grupları dönemi

Android dünyasının en çok kullanılan mobil tarayıcısı Chrome büyük değişiklikler içeren bir güncellme ile karşımıza çıktı. Google Chrome mobil …

Google Chrome mobil için sekme grupları dönemi

Android dünyasının en çok kullanılan mobil tarayıcısı Chrome büyük değişiklikler içeren bir güncellme ile karşımıza çıktı. Google Chrome mobil için yayınlanan 88 güncellemesi ile tarayıcının bazı temel özellikleri değişti ve sekme grupları gibi yeni özellikler kullanıma sunuldu.

Bu yeni güncelleme bazı kullanıcılara yaklaşık 19 Ocak‘tan beri sunulmasına karşın, henüz bu yeni özellikler tüm kullanıcılara açılmış değil. Ancak yeni özelliklerin iOS tarafında bir süredir kullanıldığını da hatırlatmak gerekiyor.

Chrome mobil 88 güncellemesi ile sekme grupları geldi

Chrome mobil 88 güncellemesi ile birlikte, Chrome tarayıcıda bazı tasarımsal değişiklikler yapıldı. Buna göre mobil tarayıcıda, açtığınız sekmeleri alt kısımda yuvarlak simgeler halinde görebiliyorsunuz. Sekmeleri kapatmak için sekmenin üzerinde yer alan çarpıya doğru basmanız yeterli oluyor.

Ancak altta yer alan sekme kısayollarına basarken, çok küçük tasarlandıkları için yanlışlıkla sekmeler kapanabiliyor. Tabii ki bir sekmeyi kapattıktan sonra Chrome mobil üzerinden geri alma şansınız var ama yine de bu küçük ayrıntı bazı kullanıcıların da tepkisini çekmiş durumda.

Bu yeni yuvarlak simge sekme özelliği biz haberi yazarken ortadan kalktı. Google bu konuda gelen olumsuz geri bildirimleri dikkate almış görünüyor.

Yine tarayıcının üst kısmında kaç sekmenin açık olduğunu görmeye devam ediyoruz. Bu kısma bastığınızda tüm sekmeleri ızgara formunda görebiliyorsunuz. Bu pencerenin sağ kısmında yer alan üç nokta açılır menüden, sekmeleri grupla yapmanız da mümkün. Tüm sekmeleri kapatmak için de açılır menüden tüm sekmeleri kapat demeniz yeterli oluyor.

Peki ama yeni sekme grupları özelliği nasıl çalışıyor? Sekmeleri seçip, “sekmeleri grupla” dedikten sonra ise, seçtiğiniz sekmeler tek bir grup içinde yer alıyor. Gizli sekmeler ise ayrı bir şekilde ızgara ekranında ayrı bir şekilde yer alıyor.

Bu arada Chrome mobile 88 güncellemesi ile birlikte indirdiğiniz dosyaları da, indirilenler bölümü üzerinden kolayca görüntülemeniz mümkün hale geldi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 3 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası