SonTakip

Google Asistan’ı uyandırmak kolaylaşıyor

Dünya üzerindeki dillerin büyük çoğunluğunu destekleyen Google Asistan, 2016’dan beri Android kullanıcılarının hayatında. Siri’ye rakip olarak …

Google Asistan’ı uyandırmak kolaylaşıyor

Dünya üzerindeki dillerin büyük çoğunluğunu destekleyen Google Asistan, 2016’dan beri Android kullanıcılarının hayatında. Siri’ye rakip olarak geliştirdiği dijital asistanına her geçen gün yenilikler katan Google, bunlara bir tanesini daha eklemek için kolları sıvadı.

Asistan’ın en önemli özellikleri arasında yer alan sesli komutları çeşitlendirmek isteyen Google, telefonlardaki temel işlevlerin yapılabileceği özel kısayollar geliştirmeye başladı.

Google Asistan için özel sesli komutlar yolda

Google Asistan hizmetinde “Hey Google” adı verilen bir özellik bulunuyor. Bu komut, asistanı el kullanmadan uyandırmanın yanı sıra telefondaki işlemleri sesle yapmanızı mümkün hale getiriyor. Örneğin çalan bir alarmı durdurmak istediğinizde “Hey Google, alarmı kapat” diyerek bunu uzaktan halledebiliyorsunuz.

Bu süreci daha basit hale getirmek isteyen Google, Asistan için Voice Shortcuts (Sesli Kısayollar) isimli yeni bir özellik geliştirdi. Şimdilik deneme aşamasında olan kısayollar ile alarmı kapatma/durdurma, çağrıyı cevaplama/reddetme vb. temel işlemleri daha kolay yapabileceksiniz.

Google Asistan Guacamole ayarları Sesli Kısayol ayarlar sayfası

Sesli Kısayollar özelliğini Guacamole başlığı altına saklayan Google, Asistan ayarlarına detaylı bir bilgi sayfası ekledi. 9to5Google, tersine mühendislik yöntemiyle Asistan’ın yeni özelliği Guacamole’yi açığa çıkarmayı başardı. Bir de ekran görüntüsü paylaşan site, özelliği çalıştırma konusunda ise aynı başarıyı elde edemedi.

Google her eylem için özel bir kısayol atamanızı isteyecek. Örneğin sabahın erken saatlerinde sizi rahatsız eden alarmı kapatmak için yalnızca “sus” demeniz yeterli olacak. Böylelikle o anki uyku haliyle “Hey Google, alarmı kapat” gibi uzun bir cümleyi kurmanıza gerek kalmayacak. Elbette ki bu özellik sadece alarm ile sınırlı olmayacak. İzin verilen bütün eylemlere özel kısayollar atayabileceksiniz.

Guacamole’nin Mayıs ayında sanal olarak düzenlenecek Google I/O etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Geliştirme süreci devam eden özellik, Asistan’a geçen sene eklenen uygulama kısayollarının bir benzeri olacak. Google mesaj gönderme, arama yapma gibi temel eylemlerin ses ile yapılabilmesini sağladı. Uygulama kısayolları ile Asistan, WhatsApp gibi bir uygulamayla birine mesaj yazabiliyor veya direkt olarak Instagram’daki gönderi paylaşma bölümünü açabiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası