SonTakip

Facebook’un güvenlik önlemlerine harcadığı para dudak uçuklattı

Günlük 1.8 milyar aktif kullanıcısıyla hizmet veren Facebook, son dönemde güvenlik konularında geç önlemler alması nedeniyle eleştiriliyor …

Facebook’un güvenlik önlemlerine harcadığı para dudak uçuklattı

Günlük 1.8 milyar aktif kullanıcısıyla hizmet veren Facebook, son dönemde güvenlik konularında geç önlemler alması nedeniyle eleştiriliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen bazı gazeteleri tarafından yayınlanan raporların ardından bir anda gündem olan şirket, konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Facebook, güvenlik önlemleri için 13 milyar dolar harcadı

Hatırlanacağı üzere son dönemde bir gazetenin ”kötü etkilerini” düzeltemediği raporuyla gündeme gelen sosyal medya devi Facebook, bu rapordan günler sonra cevap niteliğinde bir bildiri metni yayınladı. Platform, bu noktada özellikle son beş yılda güvenlik konusunda yapılan büyük yatırımlara dikkat çekerken, bu alandaki çalışan sayısına da değindi.

Yapılan açıklamalara göre Facebook, 2016 yılından bu yana güvenlik önlemleri için 13 milyar doların üzerinde bir yatırım yaptı. Bunun yanı sıra yine 2016 yılında 10 bin olan güvenlik alanında çalışanların sayısı da 2021 yılı itibariyle 40 bine kadar çıkarıldı.

Buna ek olarak Wall Street Journal da geçtiğimiz haftalarda Facebook hakkında dikkat çeken tespitlerde bulunmuştu. Gazete, Facebook’un Instagram’ın özellikle genç kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkilerini hafife aldığı ve platformun gelişmekte olan ülkelerde insan tacirleri tarafından kullanıldığını iddia etmişti.

Bildiri metninde bu iddialara da yanıt veren Facebook, geçmişte ürün geliştirme sürecinde güvenlik sorunlarını yeterince erken ele alamadıklarını, ancak bu yaklaşımı temelden değiştirdiklerini ifade etti. Şirket, bunun kanıtı olarak da yapay zeka teknolojisinin bu yılın yalnızca ilk yarısında 3 milyardan fazla sahte hesabı engellemesini ve 20 milyondan fazla COVID-19 ve aşı içeriğini kaldırmasını gösterdi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası