SonTakip

Facebook’tan COVID-19 teorilerinde geri adım

Sosyal medya platformu Facebook, yayılmasını durdurduğu COVID–19 teorileriyle ilgili geri adım attı. Platform, kararın devam eden soruşturmalar …

Facebook’tan COVID-19 teorilerinde geri adım

Sosyal medya platformu Facebook, yayılmasını durdurduğu COVID19 teorileriyle ilgili geri adım attı. Platform, kararın devam eden soruşturmalar ışığında gerçekleştiğini belirtti.

Bir Facebook sözcüsüne atıfta bulunan Politico raporuna göre şirket, COVID19‘un insan yapımı olduğu iddialarını kaldırma kararı aldı. Şirket, virüsün kökenine yeniden odaklanması nedeniyle politikasında değişikliğe gitti.

Facebook sözcüsü kararın danışılarak alındığını söyledi

Politico‘ya verdiği demeçte sözcü, Facebook’un politika değişikliğinin halk sağlığı uzmanlarına danışılarak yapıldığını söyledi. Sosyal ağın politikası, virüs hakkındaki yanlış iddiaların ve komplo teorilerinin kaldırılmasını zorunlu kılıyor.

Yanlış bilgiler, 2014’teki Ebola krizi de dahil olmak üzere platformda sık sık kendini gösteriyor. Özellikle salgın döneminde, aralarında çamaşır suyu içmenin virüsü alt edeceği gibi bilgiler geniş bir kitleye ulaştı. Facebook da Ocak 2020‘deki yanlış bilgilendirme politikalarını asılsız iddialara karşı kullanma kararı aldı.

YouTube ve Twitter ise, benzer politika güncellemelerini uygulayıp uygulamayacaklarına ilişkin yorum talebine yanıt vermedi.

Öte yandan virüsün laboratuvar sızıntısı teorisinin yeniden ortaya atılması, Asya karşıtı nefretle ilgili endişeleri de artırdı. Zira salgının başlangıcından bu yana Asya karşıtı şiddet, eski başkan Donald Trump‘ın ‘Çin Virüsü‘ ve ‘Kung Gribi‘ gibi terimleri kullanmasıyla alevlenmişti.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası