SonTakip

En Çok Satan Telefon Üreticileri Hangileri?

Ünlü analiz şirketi IDC, 2016 yılı ilk çeyrek raporunu yayınladı. Akıllı telefon arenasında en çok satan ilk 5\’te 2 firma değişti. Apple\’daki düşüş de dikkat çekiyor.

Küresel arenada en büyük analist firmalarından biri olan IDC, her çeyrek açıkladığı küresel akıllı telefon satış analizini paylaştı.

Devler, en çok satan ilk 5 klübüne giremedi 

İlk 5 firmaya baktığımızda artık Sony, HTC, Lenovo ve LG gibi markaların listeye giremediğini görüyoruz.

Çinli Huawei, Oppo, Vivo gibi markalar Samsung ve Apple’dan sonra ilk 5’i domine etmeyi 2016 yılının ilk çeyreğinde başarıyor.  Rapor küresel olduğu için, Çin pazarının yoğun satış adetlerinden de açıkça etkileniyor.

Apple’ın pazar payı düşüyor

Daha önce haberlerimizde paylaştığımız Apple’ın satış tarafındaki düşüşü, IDC raporuna da yansıyor.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde pazarın yüzde 18.3‘üne hakim olan Apple, 2016 yılının ilk çeyreğinde pazar payı yüzde 15.3‘e geriledi.

Samsung pazar payını korumayı başarıyor

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 24.6′lık pazar payına hakim olan Samsung, 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle yoluna yüzde 24.5 ile devam ediyor. 

Çinliler geliyor

Geçmişe gittiğimizde Lenovo, Motorola’yı satın aldıktan sonra global arenada kendini ilk 5’e konumlandırmayı başarmıştı.

Fakat Çinli Oppo ve Vivo gibi markalar Lenovo’yu geride bırakarak, Huawei ile beraber ilk 5’e girmiş durumda. Ayrıca Çin’in dev ismi ZTE’de ilk 5’e girememiş durumda.

Çin pazarındaki diğer büyük üreticiler arasında yer alan Meizu ve Xiaomi de listede yer almıyor. Bu yüzden LG, HTC ve Sony gibi dev isimlerin işi, adet bazında giderek zorlaşıyor.

Bakalım önümüzdeki dönemde gelecek raporda neler değişecek?

 

 

Kaynak: En Çok Satan Telefon Üreticileri Hangileri?

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası