Elon Musk’a Çinli rakip: Long March-2F uzaya fırlatıldı

Elon Musk‘ın CEO’su olduğu SpaceX, Dünya ve uzay tarihine adını altın harflerle yazdırmaya devam ederken, Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi …

Elon Musk’a Çinli rakip: Long March-2F uzaya fırlatıldı

Elon Musk‘ın CEO’su olduğu SpaceX, Dünya ve uzay tarihine adını altın harflerle yazdırmaya devam ederken, Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi‘nden bugün yeni bir fırlatış haberi geldi. Buna göre Çin, Long March-2F taşıyıcı roket ile yeniden kullanılabilir deneysel bir araç fırlattı.

Elon Musk’a Çinli rakip: Long March-2F uzaya fırlatıldı

2017 yılında, 2020’de yeniden kullanılabilir bir füzeyi uzaya gönderip test etmek istediğini açıklayan Çin, aylarca süren hazırlıkların ardından hedeflediği amaca ulaştı.

14. Kez görevlendirilen taşıyıcı uzay aracı bir süre yörüngede kaldıktan sonra,  Çin’deki planlanan iniş yerine geri dönecek. Uçuş sırasında yeniden kullanılabilir teknolojileri test edecek ve bu alanın barışçıl kullanımı için teknolojik destek sağlayacak.

Ne zaman fırlatıldığına dair bir bilgi bulunmayan Long March-2F uzay aracı, Xinhua kaynaklı haberlere göre dün sabaha karşı TSİ 04:23‘de görevin başarılı olduğunu bildirildi. Fırlatma ve mürettebat ile ilgili henüz resmi bir fotoğraf ya da video paylaşımında da bulunulmadı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası