SonTakip

EA, ırkçı söylemlerde bulunan isme cezayı kesti!

EA Sports, ırkçılık ve nefret söylemlerine karşı yeni adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde e-postaları sızdırılan ve oradaki söylemleri ile çok …

EA, ırkçı söylemlerde bulunan isme cezayı kesti!

EA Sports, ırkçılık ve nefret söylemlerine karşı yeni adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde e-postaları sızdırılan ve oradaki söylemleri ile çok tartışılan Amerikan futbolu koçu Jon Gruden, firmanın radarına girmeyi başardı. Çalıştığı takımdan istifa etmek zorunda kalan Gruden, artık oyunlarda da yer almayacak.

EA Sports yaptığı açıklama ile, koçun Madden NFL 22‘denen kısa zamanda kalıcı olarak kaldırılacağını açıkladı. Bir de duyuru yapan stüdyo, eşitliğin ve kapsayıcılığın önemine vurgu yapmaktan da geri kalmadı.

EA, nefret söylemlerine karşı

Duyuruyu Twitter üzerinden yapan stüdyo, önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir güncelleme yayınlayacaklarını açıkladı. Eşitlikten yana olduklarını belirten EA Sports, paylaşımında şunlardan bahsetti:

Electronic Arts olarak, eşitlik kültürünü koruma konusunda sizleri taahhüt ederiz. Jon Gruden‘in istifası ve yaşanan bazı olaylardan dolayı, kendisini oyundan kaldıracağız. Önümüzdeki hafta gelecek güncelleme ile Gruden yerine standart bir modellemeye sahip bir karakter eklenecek.

2011 yılında attığı bazı maillerinde cinsiyetçi ve ırkçı söylemlerde bulunduğu ortaya çıkan Jon Gruden, çalıştırdığı takım olan Las Vegas Raiders‘tan istifa etmişti. Bununla birlikte tartışmaların bir numaralı konusu haline gelen koç, takımın önünü açmak için böyle bir karar aldığını açıkladı. Ayrıca Gruden, geçmişteki üslubu nedeniyle de ilgili şahışlardan çok özür dilediğini aktardı. Ancak sızdırılan e-postaların ardından kendisine olan tepkinin de çığ gibi büyüdüğü bir gerçek olarak kayıtlara geçti.

Bununla birlikte EA tarafından oyundan da silinen Gruden, konuyla alakalı bir açıklama yapmadı. Ayrıca firma attığı adım kimi hayranlar tarafından olumlu karşılanırken, daha ciddi hamleler yapılmasını isteyen bir kesim de mevcut. Zira benzer bir skandala karışan DeSean Jackson‘ın oyunda yer alması hala tepki çekiyor. Bakalım stüdyo, ilerleyen dönemlerde bu tarz atılımların sayısını arttıracak mı? Bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası