Dünden bugüne akıllı telefonların depolama alanları!

Akıllı telefonların depolama alanları her geçen gün artmaya devam ediyor. İşte son 12 yıl içerisinde depolama alanlarında yaşanan değişim!

Dünden bugüne akıllı telefonların depolama alanları!

Akıllı telefonların depolama alanları her geçen gün artmaya devam ederken, bazı üreticilerin sunduğu düşük alanlar kullanıcılara zor durumlar yaşatabiliyor.

Zira, telefonların video çekim yeteneklerinin 4K 60 fps seviyelerine ulaştığı, bir mobil oyunun 2 GB’a kadar yer kaplayabildiği günümüzde telefonların depolama alanları 256 GB seviyesine ulaşırken, 512 GB için çalışmalar devam ediyor.

GsmArena tarafından bu konu hakkında yayınlanan rapor durumu gözler önüne seriyor. Raporun hazırlanması için 2005 yılından bu yana veritabanına eklenen tüm telefonların depolama alanları ve hafıza kartı seçenekleri analiz edildi.

Yıllara göre akıllı telefonların depolama alanları!

Bu kapsamda depolama alanlarının artmasına rağmen, microSD kart yuvalarının popüler kalmaya devam ettiği görüldü. 2005 yılında Symbian 9.1 işletim sistemi ile satışa sunulan Nokia N91, 8 GB depolama alanı sunan ilk telefon oldu.

2010 yılına kadar depolama alanları 4 GB, 8 GB ve 16 GB seçeneklerinden oluşurken, 2014 yılında 4 GB zirveye ulaştı. Bunun yanı sıra kart yuvalarının en popüler hale geldiği döneminde 2013 – 2014 olması oldukça dikkat çekiyor.

2015 yılında 8 GB zirveye ulaşırken, 32 GB ve özellikle 64 GB için ilk modeller ortaya çıkmaya başladı. 2016’da ise zirveye yerleşen 16 GB olurken, telefonlarda 16 GB’lık depolama alanı kullanımı son üç yıldır ciddi bir şekilde azalıyor.

Bu devam etmesini istediğimiz bir durum. Zira, 16 GB günümüzde oldukça yetersiz gelirken, 32 GB akıllı telefonlar için başlangıç kapasitesi haline gelmeye başladı. 2017 yılından bu yana 64 GB depolama alanına sahip telefonlar oldukça yaygınlaşırken, bu kapasite birçok kullanıcı için şu anda oldukça yeterli.

Ancak, Huawei Mate 10 Porsche Design ve iPhone 8 Plus gibi modeller ile birlikte 256 GB depolama alanı seçeneği sunulduğunu hatırlatmak isteriz.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/akilli-telefonlarin-depolama-alanlari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası