Dev binanın yapımı 140 saat sürdü! İnşaat sektöründe 3D baskı dönemi

Avrupa’nın en büyük 3D baskı inşaat tekniğiyle yapılan binası The Wave House Veri Merkezi, sadece 140 saatte tamamlandı.

Dev binanın yapımı 140 saat sürdü! İnşaat sektöründe 3D baskı dönemi

Heidelberg’de yer alan The Wave House adlı veri merkezi, Avrupa’nın en büyük 3D baskılı binası olma özelliğine sahip ve inşası sadece 140 saat sürdü. 3D baskı teknolojisindeki bu önemli gelişme, inşaat sektöründe bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Avrupa’nın en büyük 3D baskılı binası: The Wave House Veri Merkezi

Binanın toplam alanı 600 metrekare ve COBOD International tarafından üretilen BOD2 yazıcısı kullanılarak saatte dört metrekare hızında basıldı. Almanya’nın ünlü Peri grubu tarafından yönetilen bu proje, 2020’den beri inşaat sektöründe 3D baskı sınırlarını zorlamak amacıyla başlatılmıştı.

Bina, katman katman 3D yazıcı tarafından oluşturulduğu için oldukça ilginç bir görünüme sahip. Veri merkezi olduğu için büyük pencerelerden yoksun olan yapının dış cephesi, 3D baskılı malzemesiyle inşa edildi.

İnşaat şirketi, binanın duvarlarında dalga benzeri bir görünüm yaratmak için 3D baskıyı tercih ettiğini belirtiyor. Bu tarz merkezlerin banliyö bölgelerinde daha sık kullanılmasıyla, inşaat mühendisleri onların daha çekici görünmesini sağlarken aynı zamanda beklenen güvenliği de sunuyorlar.

Bu büyük ölçekli projenin aşağıdaki hızlandırılmış videosu, izleyenleri şaşırtıyor ve önümüzdeki aylarda başka hangi tür 3D baskılı binaların hayata geçirileceğini merakla bekletiyor. 3D baskı teknolojisinin, insanoğlu tarafından bulunan en yaratıcı uygulamalarından biri olduğu söyleniyor.

Bu tür 3D baskı gelişmeleri, insan vücudunda 3D baskı yapılması gibi yeniliklerle birlikte, gelecekte büyük ilerlemelere sahne olacak. Bu projenin tamamlanması, 3D baskı teknolojisinin inşaat sektöründeki potansiyelini gözler önüne seriyor ve gelecekteki yapısal tasarımlar için ilham kaynağı oluyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası