SonTakip

COVID-19’a karşı en etkili aşı belli oldu!

Amerika’nın ulusal sağlık ajansı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan yeni aşı çalışmasının sonuçları açıklandı …

COVID-19’a karşı en etkili aşı belli oldu!

Amerika’nın ulusal sağlık ajansı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan yeni aşı çalışmasının sonuçları açıklandı. Araştırma sonrasında, Pfizer-BioNTech, Moderna ve J&J ve Janssen aşılarının koruma oranları açıklandı. Buna göre, uzun bir süredir COVID-19 koruması konusunda birbirine yakın giden Moderna ve BioNTech arasındaki fark açılmaya başladı.

Açıklanan rakamlara göre, Moderna‘nın COVID-19 aşısı, Pfizer tarafından geliştirilen BioNTech‘e göre daha etkin koruma sağlıyor. Araştırma çerçevesinde tüm hastalara iki doz aşı uygulandı. Pfizer-BioNTech hastalık riskini yüzde 88 oranında azaltırken, Moderna yüzde 93 oranında sonuç veriyor. Bunun yanında, ABD menşeli J&J firması ve Janssen ortaklığında geliştirilen aşının koruma oranı yüzde 71′de kaldı.

En etkili aşı Moderna oldu

Araştırma ABD genelinde 18 farklı eyalettten 21 hastane baz alınarak yapıldı. Yaklaşık 1300 gönüllü üzerinde yapılan testler, şu ana dek hiçbir şekilde aşı olmamış 2300 kişiyle karşılaştırılarak oluşturuldu. CDC‘nin resmi raporu, BioNTech‘in uzun vadede Moderna kadar etkili bir çözüm üretemediğini gösteriyor.

Son gelen rakamlar doğrultusunda, Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19’un Alpha, Beta ve Delta varyantlarının da oldukça etkili olmaya başladığı biliniyor. Bu anlamda bu aşılar arasından Moderna‘nın, mutasyona uğramış virüs türlerine karşı korumada daha etkili olması mümkün.

Tüm bunların yanında CDC, geçtiğimiz Nisan ayında Moderna’nın diğer aşılara göre daha fazla yan etkiye sahip olduğunu belirten bir başka rapor daha yayınlamıştı. Pfizer-Biontech’in yüzde 65.4 oranında yan etki gösterdiği hastalarda, Moderna’nın aşısında bu oran yüzde 74‘ü buluyordu. Bu anlamda yapılan her yeni çalışmada farklı veriler elde edildiği dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği tarafından henüz onaylanmamış olan Çin menşeli aşı Sinovac, ülkemiz genelinde BioNTech ile değiştirilmişti. Buna karşın Moderna‘nın aşısı henüz Türkiye’de mevcut değil.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası