SonTakip

Corona virüs dünyayı daha ”sessiz” hale getirdi!

Aylardır corona virüsü salgını dünyanın gündeminde önemli yer ediyor. Konu hakkında yapılan bir araştırmaya göre corona virüsü salgını, dünya …

  Corona virüs dünyayı daha ”sessiz” hale getirdi!

  Aylardır corona virüsü salgını dünyanın gündeminde önemli yer ediyor. Konu hakkında yapılan bir araştırmaya göre corona virüsü salgını, dünya genelinde insan kaynaklı gürültüleri yüzde 50 oranında azalmasına neden oldu. İşte corona virüsü ile gelen sessiz dönem verileri:

  Corona virüsü ile gelen sessiz dönem 

  Corona virüsü salgını dünya çapında bir gerçekliğe dönüştüğünden beri ülkelerin değişen politikaları kapsamında karantina uygulaması başladı. Bu sayede dışarıda bulunan insan sayısında önemli bir düşüş yaşanmış oldu. Buna bağlı olarak azalan trafik, uçak yolculukları, konserler ve spor müsabakaları gibi eylemler küresel anlamda gürültü kirliliğinin yüzde 50 oranında düşmesini sağladı.

  Uluslararası bir araştırma ekibi, corona virüsü salgınının yayılmasını önlemek üzere alınan önlemlerin, gürültü kirliliğinde benzeri görülmemiş bir düşüşe yol açtığı sonucuna ulaştı. Araştırmacılar bu sonuca ulaşmak için, 117 ülkedeki sismik istasyonlardan alınan verileri değerlendirdi.

  Science dergisinde yayımlanan çalışma, mart ve nisan aylarında, özellikle büyük şehirlerde, sismik gürültü veya insan aktivitesinden kaynaklanan titreşimleri gösteriyor. Çalışmanın yazarlarından olan Mika McKinnon pek çok eylemin akışının yavaşlamasıyla birlikte sessizlik dönemine girildiğini ve bunu da ”antropause” olarak adlandırdıklarını söylüyor.

  Sessizlik en çok büyük şehirlerde kendisini gösterirken, McKinnon, şehirlerde yer alan sessizliği örneklendiriyor. Almanya’da bulunan ve dünyanın en sessiz yerlerinden biri olarak konumlandırılan terk edilmiş maden şaftları ile benzer verilerin görüldüğünü vurguluyor.

  McKinnon, sessiz dönem olarak adlandırılan Antropause döneminde toplanan verilerin bilim insanlarının daha fazla depremi tespit etmesine ve insan kaynaklı ya da doğal sismik sesler arasında daha iyi ayrım yapmasına yardımcı olacağını söylüyor.

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası