SonTakip

Çip krizi, 2023 yılında çip bolluğuna dönebilir!

Çip krizi özellikle otomobil sektörü için bir kabus. Bu kabusun atlatılması için sürekli yeni planlar ortaya atılsa da bu planların sonucu işi …

Çip krizi, 2023 yılında çip bolluğuna dönebilir!

Çip krizi özellikle otomobil sektörü için bir kabus. Bu kabusun atlatılması için sürekli yeni planlar ortaya atılsa da bu planların sonucu işi trajikomik duruma getirebilir. Bir rapora göre bu günlerde azlığından şikayet edilen çiplerden, 2023 yılında bol oldukları için şikayet edilebilir.

Analist firmaya göre çip krizi dengesiz bitebilir

Şu anda pek çok teknoloji üreticisi, fabrikaların üretim bantlarını rezerve etmiş durumda. Bu aceleci tavrın uzun vadede bir fazlalık olduğunu, bazı şahıslardan duymuştuk. Şimdi ise bir analiz şirketi olan IDC, 2023 yılında aşırı bir çip üretiminin olacağını söylüyor.

Yine IDC’nin raporuna göre 2022 yılıyla çip tedariğinde rahatlama olacak ve yılın sonlarına doğru denge kurulmuş olacak. Ancak bundan sonrası için dengesizlik öngörülüyor. Yıl sonunda insanların tatile çıkmasıyla düşük kalacak olan arz, o dönemde üreticilere büyük sorunlar yaşatabilir.


Çip krizi

2021 yılı için konuşacak olursak tüm üretim bantları rezerve edildi. Büyük şirketler bu bantlarda kendi çiplerini ürettirmek için yarışa girmişti ve artık daha fazla üretim mümkün değil. Zira şu an maksimum kapasitede üretim yapıldığı biliniyor, ancak bu kapasitedeki üretim yeterli gelmiyor.

Çip tedariğinde 2022 refah yılı olacak

Pek çok analistin söylemine göre 2022 yılında çip sorunu büyük oranda çözülecek. Sorunun çözülmesinden sonra fazla stoklarla ne yapılacağı ise şimdilik bilinmiyor. Özellikle otomobil sektöründe ciddi üretim sorunları yaşandığından, üreticiler bol keseden çip sipariş etmekten çekinmiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası