Çin-ABD savaşı uzaya taşınıyor!

Bir ABD istihbarat raporuna göre Çin, düşman uyduların “kontrolünü ele geçirmek” için siber silahlar hazırlıyor.

Çin-ABD savaşı uzaya taşınıyor!

Teknoloji ilerledikçe savaşlar da farklı bir boyuta taşınıyor. Taş ve sopalarla başlayan savaşların alanı artık uzaya kadar uzanmış durumda. Birçok ülke sahip oldukları uydular ile birlikte artık düşmanlarını tehdit ediyor. Gelen son haberler ise Çin-ABD savaşı için ortamın gerilmesine neden olabilir.

Çin siber savaş için kolları sıvadı

Bir ABD istihbarat raporuna göre Çin, düşman uyduların “kontrolünü ele geçirmek” için siber silahlar hazırlıyor. Uzak doğu ülkesi bu sayede herhangi bir savaş sırasında uyduları veri sinyalleri veya gözlemler için işe yaramaz hale getirmeyi planlıyor.

21 yaşındaki bir ABD Hava Muhafızı tarafından sızdırılan ve CIA tarafından damgalı olan belgelere göre Çin, savaş durumunda düşmanlarının uydu kabiliyetini elinden almak istiyor. Savaşlarda haberleşme ve istihbaratın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bu girişime ABD’nin ne cevap vereceği ise merak konusu.

Benzer bir teknoloji Rusya tarafından da kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl 24 Şubat tarihinde Ukrayna işgalinden hemen önce yaptığı siber saldırı ile birlikte Viasat uydularını devre dışı bırakan Rusya, binlerce Ukrayna askerinin dünya ile bağlantısını koparmıştı.

Sızdırılan raporlara göre Çin’in hedefleri ise bundan çok daha ileri düzeyde. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre Çin, düzenleyeceği siber saldırılar ile birbirine bağlı kümeler halinde çalışma eğiliminde olan uyduların birbirleriyle iletişim kurma, silah sistemlerine sinyal ve emir iletme veya ele geçirilmiş verileri gönderme yeteneklerini ortadan kaldırmak istiyor.

ABD askeri yetkilileri Çin’in uydu iletişimi de dahil olmak üzere askeri uzay teknolojisi geliştirmede önemli ilerleme kaydettiği konusunda uyarılarda bulunuyor. ABD Uzay Kuvvetleri komutanı General B. Chance Saltzman geçtiğimiz Pekin’in 2045 yılına kadar Dünya atmosferinin ötesindeki en büyük güç olma hedefini gerçekleştirme çabasıyla agresif bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etmişti.

Saltzmana ayrıca Çin ordusunun gelecekteki herhangi bir savaşta ABD güçlerini gözlemlemek, takip etmek, hedeflemek ve saldırmak amacıyla son altı ayda uzaya 35 uydu gönderdiğini açıkladı. Son gönderilen uydularla birlikte Çin’in uzayda tehlike arz eden 347 uydu konuşlandırdığına inanılıyor.

Çin, uydu savaşında teknolojilerini geliştirmeye devam ederken, ABD ise benzer bir teknolojiye sahip olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapmış değil. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası