BioNTech aşısı takvimini değiştirecek çalışma yapıldı

Bilim insanları, BioNTech aşısı doz aralıklarının 3 yerine 12 hafta olması gerektiğini ileri sürdü. İngiltere’de yapılan çalışma, dozlar arası …

BioNTech aşısı takvimini değiştirecek çalışma yapıldı

Bilim insanları, BioNTech aşısı doz aralıklarının 3 yerine 12 hafta olması gerektiğini ileri sürdü. İngiltere’de yapılan çalışma, dozlar arası dönemin 12 haftaya çıkmasıyla antikorların arttığını buldu.

Makaleye göre, Pfizer aşısının ikinci dozundaki gecikme bağışıklığı güçlendiriyor. Çünkü antikor seviyeleri zamanla doğal olarak azalmakta. Araştırmacılar, 3 yerine 12 hafta sonra tekrar aşılananlarda Sars-CoV-2’ye karşı 3,5 kat daha yüksek antikor tespit etti. Ön baskıdaki çalışmayı, Birmingham Üniversitesi araştırmacıları yürüttü. Makale henüz hakem incelemesinden geçmedi.

BioNTech aşısı kaç hafta arayla yapılıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Nisan 2021’deki basın toplantısında doz aralığını uzattıklarını açıklamıştı. Bakan Koca, “Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin Hocamızın da görüşünü alarak BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6- 8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.” şeklinde konuşmuştu.

BioNTech aşısı doz aralıkları birçok ülkede farklı. (Fotoğraf: AP Photo/Frank Augstein)

Bakan Koca’nın açıklamasının ardından doz aralıklarının açılması aşının koruyuculuğu konusunda şüphelere neden oldu. Ancak bu konuda yeni bir çalışma, iki dozun arasındaki sürenin daha da uzun olması gerektiğini ileri sürdü. Bilim insanları, kan tahlillerini inceledi. Buna göre, 80 yaşın üzerindeki kişilerde 3 aylık bir aradan sonra takviye doz yapıldığında yüksek antikorlar oluştu.

Araştırmacılar, 80’li yaşlardaki ilk dozu olan 172 kişinin kan tahlillerini inceledi. Katılımcılardan 99’u 3 hafta sonra ikinci dozu aldı. 73’ü kişi ise 12 hafta bekledi. İkinci dozdan sonra hepsinde virüsün başak proteinine karşı antikor vardı. Ancak 12 haftalık grupta antikor seviyesi 3,5 kat daha yüksekti.

Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, BioNTech aşısı ile tüm dünyanın tanıdığı bilim insanları oldu. (Fotoğraf: Reuters)

Epidemiyolog Dr. Gayatri Amirthalingam, “Bu çalışma, Birleşik Krallık’ta ikinci dozu erteleme yaklaşımının gerçekten işe yaradığına dair artan kanıtları destekliyor. Bireylerin ikinci dozlarını tamamlamaları gerekiyor. Çünkü yalnızca ek koruma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Covid-19’a karşı potansiyel olarak daha uzun süreli koruma sağlıyor.” dedi. Araştırmacı, bu çalışmanın, aşının kısıtlı ve risk altındaki popülasyonun ise büyük olduğunda, Covid-19 aşısının ikinci dozunu erteleme politikasına önemli ölçüde destek sağladığını söyledi.

Çalışmalara göre, BioNTech aşısı yeni tip koronavirüse karşı yüzde 94 oranında koruma sağlıyor. Aşı kampanyalarının etkili şekilde ilerlemesi için birçok Avrupa ülkesi doz aralıklarını uzatmıştı. Örneğin, Almanya ve Fransa bu kapsamda doz aralıklarını 6 haftaya çıkardı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası