Bilim insanları, Mars yüzeyinde su izlerini buldu!

Kuzey Arizona Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, Mars yüzeyinde su bulduklarını açıkladı. Kuzey Arizona Üniversitesi …

Bilim insanları, Mars yüzeyinde su izlerini buldu!

Kuzey Arizona Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, Mars yüzeyinde su bulduklarını açıkladı. Kuzey Arizona Üniversitesi (NAU) doktora adayı Ari Koeppel, Mars’ın Arabia Terra bölgesinde su izlerine rastladıklarını duyurdu.

Arabia Terra, Mars’ın kuzey enlemlerinde yer alıyor. 1879’da İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli tarafından isimlendirilen bölge, Avrupa kıtasından biraz daha büyük bir alanı kaplıyor.

Mars yüzeyinde su bulmak için uydulara yöneldiler!

Arabia Terra, kraterler, volkanik kalderalar, kanyonlara sahip. Bu kaya katmanları ve nasıl oluştuğu hakkında bilim insanları geniş kapsamlı bir çalışma yürüttü. Danışmanlarıyla birlikte araştırma yapan Koeppel’in çalışmasını NASA Mars Veri Analiz Programı da finanse etti. Ekip, makaleyi Geology dergisinde yayımladı.

Araştırma ekibi, Mars yüzeyindeki kayalarda su izlerini tespit etmek için yoğun çaba harcadı. 3 ila 4 milyar yıl önceki ortamları ve yüzeyde yaşam için uygun iklim koşullarının olup olmadığını araştırdılar. Su varsa ne kadar süreyle sabit olabileceğini, atmosferin ve yüzeydeki sıcaklığın nasıl olabileceğini analiz ettiler.

Bilim insanları termal atalete odaklandı. Küçük ve gevşek parçacıklara sahip kum, hızla ısı kazanır ve kaybeder. Ancak katı bir kaya ise hava karardıktan sonra uzun süre sıcak kalır. Yüzey sıcaklıklarına bakarak, çalışma alanındaki kayaların fiziksel özelliklerini belirlediler.

Uydulardaki verileri kullanan ekip, termal atalete, ayrıca erozyon bulgularına, kraterlerin durumuna ve hangi minerallerin mevcut olduğuna baktı. Koeppel, suyun yalnızca kısa bir süre bulunduğunu açıkladı. Genellikle insanlar Mars’taki suyun kalıcı olmasını önemser. Ancak araştırmacılar şu anda farklı soruları merkeze alıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası