SonTakip

Bakan Varank’tan otomobiller için ÖTV açıklaması!

Ülkemizdeki ÖTV seviyesi birçok vatandaşı rahatsız ediyor. Özellikle otomobillerde bulunan ÖTV oranı vatandaşları bıktırmış durumda. Sıfır …

Bakan Varank’tan otomobiller için ÖTV açıklaması!

Ülkemizdeki ÖTV seviyesi birçok vatandaşı rahatsız ediyor. Özellikle otomobillerde bulunan ÖTV oranı vatandaşları bıktırmış durumda. Sıfır araçlarda artan ÖTV oranı maalesef ikinci el araçlara da yansıyor ve bu durum bir süre sonra kısır döngüye dönüşüyor.

Bakan Varank, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen ÖTV artışına değindi

HaberTürk’ün haberine göre, TEKNOFEST’te bulunan TOGG standını ziyaret eden Bakan Varank, yerli otomobilin fiyatına yönelik açıklamalarda bulundu. TOGG’un geliştirdiği otomobilin fiyatının henüz belli olmadığını, fakat kendi sınıfındaki araçlar ile rekabet edebilecek düzeyde olacağını belirtti.

Bakan Varank, geçtiğimiz ay elektrikli araçlara yönelik gerçekleşen ÖTV artışlarına da değindi.

Varank, “Oradaki hamle ithal lüks otomobillere yönelikti. Çok lüks otomobilleri daha uygun fiyatlar ile Türkiye’ye getirmeye çalışanlar oldu. Ona yönelik bir hamleydi. Vergi uygulamalarımızı hem ülkenin ekonomik ihtiyaçlarına göre, hem de sektörlerin önünü açacak şekilde tasarlıyoruz. KDV olsun ÖTV olsun ihtiyaç olduğunda indirimler yapılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ne sektörün önünü kapamak istiyor, ne de çok fazla lüks ve ithal otomobillerin Türkiye’de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki döneme yönelik çalışmalar yürütülüyor ” dedi.

Motor gücü yükseldikçe ÖTV’lerde de sert artışlar gerçekleşti. Motor gücü 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 3‘ten yüzde 10‘a, motor gücü 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 7‘den yüzde 25‘e, son olarak da motor gücü 120 kWh‘ı geçen elektrikli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 15‘ten yüzde 60‘a çıkarılmıştı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası