SonTakip

Apple’dan 5G modem için kritik adım attı

Apple, ürettiği ürünlerdeki dışa bağımlılığı gün geçtikçe azaltıyor. Kendi mobil işlemcisi M1’i üreterek ilk adımı atan şirket, 5G modem üretimi …

Apple’dan 5G modem için kritik adım attı

Apple, ürettiği ürünlerdeki dışa bağımlılığı gün geçtikçe azaltıyor. Kendi mobil işlemcisi M1’i üreterek ilk adımı atan şirket, 5G modem üretimi için de kolları sıvadı.

Apple, 5G konusunda dışa bağımlı olmak istemiyor

Bir Barclys analistinin ortaya attığı iddiaya göre, Apple, 5G modem konusunda çalışmalara başladı. Şirket bu modem için hali hazırda tedarik zincirinde bulunan Qorvo ve Broadcomm ile beraber çalışıyor. Aslında bu çok da şaşırtıcı bir hamle değil. ABD’li teknoloji devi, geçtiğimiz yıl Intel’in akıllı telefonlar için modem üreten departmanını satın almıştı ve şirketin bu hamleyi yapması bekleniyordu. Gelen bilgilere göre geliştirilen modem hem 6 GHz, hem de mmWave 5G’yi destekleyecek.

Ancak bu hızlı bir geçiş süreci olmayacak. Apple, şu an için telefonlarında Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon X55 modem kullanıyor. Yeni bir modemin geliştirilmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi için belli bir süre gerekiyor. Bu sebeple iPhone modelleri, 2021 yılında Snapdragon X60 ve 2022 yılında Snapdragon X65 modem ile gelecek.

Şirket, geliştirme sürecine bağlı olarak 2023 yılında ya kendi modemini kullanacak ya da Snapdragon X70 tercih edecek. Her halükarda modemin, 2023 senesinden önce piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Muhtemelen Apple 5G modem, şirketin uzun süreli ortağı TSMC tarafından üretilecek. Bu sayede şirket, bir parçayı daha kendi üretmiş olacak ve dışa bağımlılığı biraz daha azaltacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası