SonTakip

Apple kullanıcılarından yeni iOS özelliğine büyük tepki

Apple, iki hafta önce çıkardığı iOS 14.5 sürümüyle yeni bir özelliği kullanıma sundu. ATT isimli bu özellik, uygulamaların kişisel verilerinizi …

Apple kullanıcılarından yeni iOS özelliğine büyük tepki

Apple, iki hafta önce çıkardığı iOS 14.5 sürümüyle yeni bir özelliği kullanıma sundu. ATT isimli bu özellik, uygulamaların kişisel verilerinizi toplamadan önce sizden izin istemesini sağlıyor. İzin vermeniz durumunda uygulamalar kişisel verilerinizi toplayabiliyor. Ancak reddedilmesi durumunda kullanıcının verilerinin saklanması ve kullanılması yasaklanıyor.

Bu durumdan en çok etkilenenler arasında  Facebook ve Google gibi kişisel verilerden reklam oluşturan şirketler bulunuyor. Özellikle Facebook, en başından itibaren ATT’ye karşı olan tavrıyla biliniyor. Bu sebeple sık sık ATT bildirimi gönderen şirket, kullanıcıları bezdirdi. iOS 14.5 kullanıcıları isyanda.

Apple kullanıcıları bildirim istemiyor

Apple, App Store’dan yasaklanmadan veri toplamak isteyen uygulamaların ilk olarak izin almasını şart koşuyor. Ancak iPhone ve iPad kullanıcıları, bu izni vermekte pek de hevesli değil. Verilere baktığımızda ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcılarının sadece yüzde 5‘inin veri takibine onay verdiğini görüyoruz. Globale baktığımızda yüzde 13 olan bu sayı, Facebook için oldukça yetersiz.

Bu nedenle çareyi sık sık bildirim göndermekte bulan Facebook, Apple kullanıcılarını daraltmasıyla gündeme geldi. Değil onay vermek bildirimini görmeye bile tahammülü olmayan iOS 14.5 kullanıcıları isyanın eşiğinde. Apple’ın izin istemesini komple kapatması isteniyor. Ancak bu özellik hali hazırda kullanımda var.

Apple, ATT konusunda geri adım atmazken Facbook’un  ve diğer şirketlerin ne yapacağı ise merak konusu. Bildirimler de işe yaramazsa şirketin App Store kurallarını çiğneyip çiğnemeyeceği bilinmiyor. Böyle bir duruma gelindiğinde Apple’ın insafsız davranacağı açık. Ancak Apple’ın bile en büyük sosyal medya ve mesajlaşma şirketlerini platformundan uzaklaştırmayı göze alamayacağı düşünülüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası