SonTakip

Apple, iOS 15 ile sistem uygulamaları için reklam izni isteyecek!

Yakın tarihli bir rapora göre Apple, iOS 15 kullanıcılarından sistem uygulamalarında kişiselleştirilmiş reklamlar için bir izin seçeneği …

Apple, iOS 15 ile sistem uygulamaları için reklam izni isteyecek!

Yakın tarihli bir rapora göre Apple, iOS 15 kullanıcılarından sistem uygulamalarında kişiselleştirilmiş reklamlar için bir izin seçeneği sunacak. Şirketin ‘kişiselleştirilmiş reklamcılık‘ adı altında gerçekleştirdiği işlem, uygulamada görünen reklamların hisse sahiplerini bildirmek için App Store satın alma geçmişini ve diğer çeşitli istatistiksel verileri kullanıyor.

Kişiselleştirilmiş reklam seçeneği doğrudan sunulmasa da cihazlarda yer alıyor

iOS 15 öncesinde kişiselleştirilmiş reklam seçenekleri kullanıcılara doğrudan sunulmuyordu. Ancak yine de bu seçenek her zaman sistemde vardı. Genellikle cihazların AyarlarGizlilikApple Reklamları kısmında yer alıyor. Ayrıca bu seçenek tüm kullanıcılarda açık olarak işaretli geliyor.

Apple, iOS 15 ile resmi uygulamaya ilk kez başlatıyor. Bu seçenekle birlikte kullanıcılar kişisel reklamların açılıp açılmayacağına karar verebilir. Böylece bu özelliği kapatmak için cihazın her tarafını kurcalamanıza pek gerek kalmıyor. Yine de bunun nasıl çalıştığı konusunda bilgi sahibi olmak bir o kadar önemli. Çünkü kullanıcılar açısından zararlı görünüyor.

Seçeneği kapatırsanız önünüze alakasız reklamlar çıkabilir

Kişiselleştirilmiş reklamları kapatırsanız alacağınız reklamlar azalmıyor. Ancak sizin ilgilendiğiniz kategorilerle alaka düzeyi etkileniyor. Bunun nedeni ise Apple‘ın son zamanlarda nelere göz gezdirdiğinizi bilemeyecek olmasından kaynaklanıyor. Böylece cihazınıza rastgele reklamlar gelecek. Bu da birçok kullanıcı için can sıkıcı bir hale dönüşebilir.

Apple‘ın yaptığı bu değişikliğin antitröst incelemesinden kaçınmak için olduğu düşünülüyor. Daha önce de uygulama izleme konusunda şeffaflık sağlanarak üçüncü taraf reklamları kısıtlanmıştı. Ancak kendi birinci taraf reklamları konusunda herhangi bir kısıtlama uygulamadı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası